Bespilotne letjelice uskoro bi mogle postati svakodnevica u hrvatskoj poljoprivredi.
Budućnost vinogradarstva je u dronovima, a u tijeku je prskanje vinove loze. Prednosti korištenja takozvane precizne poljoprivrede su višestruke. I ne samo u vinogradarstvu.
"Možemo ući u bilo kojem trenutku u usjev. Rijetko koji poljoprivrednik koji ima 80 ili 100 hektara usjeva ima visoke prskalice a ne može ići u kukuruz dok je on 2 metra visok. S dronom se može ići u bilo kojem trenutku iznad usjeva i usijavati ili prskati", kaže ratar Leon Šopar.
"Po Dalmaciji gdje su nagibi jako izraženi, vi ne možete s traktorom niti ući. Zato što je tlo sklisko natopljeno vodom. Drona to ne muči - on tretira iz zraka", dodaje Tin Batur, specijalist precizne poljoprivrede.
"Prvo je krenulo s našeg ekološkog nasada voća. U manjoj jedinici vremena možeš puno toga više obavit", kaže Igor Frljužec koji se i sam bavi voćarstvom a stručnjak je za dronove.
Što sve može dron?
Dron može odraditi gnojidbu, nadzor kvalitete usjeva, utvrditi bolesti, obaviti oprašivanje, navodnjavanje pa čak i sjetvu. Nosivost ovakve letjelice je 110 kg, a u sat vremena može obraditi 10 hektara. Na našim poljima i dalje su rijetkost, no koriste se već godinama za pošumljavanje.
Svijetlu budućnost ovih sustava u poljoprivredi vide i na FER-u.
"Nisu više tako skupi, i ta tehnologija je postala pristupačna i sve se više širi", kaže Zdenko Kovačić profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva.
Jedan primjerak stoji 20 tisuća eura. Može se, kao i ostali tipovi dronova nabaviti uz sufinanciranje države, kao "prihvatljivi troškovi". Iz resornog Ministarstva najavljuju novu eru u poljoprivredi.
"Razvijamo infrastrukturu za pametnu poljoprivredu, gdje smo postavili agroklimatske postaje i digitalne kamere kojima se prati stanje usjeva, bolesti i štetnika", najavljuje Zdravko Tušek "pametnu poljoprivredu".
Po uzoru na druge europske zemlje, razmišljaju i o upotrebi dronova u tretiranju oblaka srebrovim jodidom - kako bi štete od tuče na nasadima bile manje. Sve to uz pomoć daljinskog upravljača i letećeg robota, odnosno drona.