Tradicionalno prvi će na izbore Hrvati u Australiji, a zadnji oni u Los Angelesu. Datum tek čekamo, kao i odluku HDZ-a hoće li raspustit Sabor 22. ožujka. Onda počinju teći rokovi u kojima predsjednik Republike odlučuje kad ćemo na izbore. Ako se raspuste tog petka, prva moguća nedjelja za glasanje je 28. travnja, a zadnja 19. svibnja.
"Izbori za Hrvatski sabor govore o neradnom danu. Vjerujem da će se s obzirom na tradiciju kao i zadnje 34 godine to biti u nedjelju, ali teoretski, predsjednik može reći izbori su u taj i taj četvrtak. Datum izbora i sve ostalo je u rukama predsjednika Republike", rekao nam je Slaven Hojski iz Državnog izbornog povjerenstva. Prema svemu sudeći, ovi će se izbori poklopiti s kampanjom za europske, koji su 9. lipnja. "Kampanja za EU izbore počinje oko 24. travnja i traje 45 dana. To je najduža kampanja. Evidentno je da su u tu subotu kad su izbori za Sabor, da će u punom jeku biti kampanja za EU parlament", dodaje Hojski.
U Hrvatskoj je aktivno 157 stranaka, no neće sve na izbore. Bira se 151 zastupnik. Njih 140 koji žive u Hrvatskoj, dijaspora daje tri, zastupnici nacionalnih manjina osam. Novi izbori, nove izborne jedinice za 22 posto građana. Oporba ih je nazvala frankenštajnskima. Zagreb se, umjesto na četiri, dijeli na tri izborne jedinice i po novom potpada pod prvu, drugu i šestu izbornu jedinicu. Tako tramvajska linija br. 12, koja prometuje od Dubrave do Trešnjevke, u tih deset kilometara prolazi kroz tri izborne jedinice.
Novi izbori, nova imena. I neka stara. Ivica Todorić misli da će on donijeti promjenu. Tomislav Karamarko opet se znakovito oglasio na webu, ali od svega ništa. Na izbore pak sigurno ide nekadašnji HDZ-ov ministar Darko Milinović. Možda i s Domovinskim pokretom. 'Politika je eros. Mogu vam to odgovoriti na način kada je došao poziv Franje Tuđmana za braniti Hrvatsku, ja sam se odazvao. Osjećam i sad poziv da nešto treba mijenjati', kaže Milinović.
Promjena se lovi preferencijalnim glasovima, baš kao i 2020. Vili Beroš nije ponovno nositelj HDZ-ove liste u 10. izbornoj jedinici, iako je 2020. osvojio najvećih 36 678 preferencijalnih glasova. "Vjerujem da možete, da se ne hvalim, vidjeti koliko sam tada dobio preferencijalnih glasova", poručuje ministar branitelja i potpredsjednik Vlade Tomo Medved. Dobio ih je gotovo 20 tisuća i nije jedini koji je tako zaslužio mandat.
Bit će ih i u novom sazivu, no neće u povijesnu zgradu Sabora, već zbog obnove u vojarnu na Črnomercu.