Ako pravosuđe u ponedjeljak doista prestane s radom, po drugi put u godini dana, imat će to velike posljedice za sve.
O tome je naša reporterka Ivana Ivanda Rožić razgovarala s predsjednikom Vrhovnog suda Radovanom Dobronićem.
Ako dođe do potpunog zastoja (sudova op.a), kakve će to posljedice imati za građane?
Ako se ne postigne dogovor, posljedice će biti te da će se od početka idućeg tjedna pa sljedećih 10 radnih dana građani to osjetiti da će se veći dio ročišta odgoditi. Ne sva ročišta, suci će sami odrediti koja ročišta su hitna i u kojima prijeti nenadoknadiva šteta pa će se u tom dijelu posao obavljati.
Koliko procjenjujete da bi mogla biti financijska šteta (zbog bijelog štrajka op.a), vjerojatno će se brojati u milijunima?
Iskreno, ne bih pretjerivao s tim iznosima, to je inače teško procijeniti. Sigurno da svaki put, kad jedan ovakav sustav makar i malo dođe u zastoj, nastaju određene štete koje nisu možda baš tako mjerljive.
Jesu li po vama plaće sudaca realne?
Nisu.
Zašto je to tako? Ni vlast, a ni oporba nisu uz suce?
Tu je moguće puno uzroka. Moramo biti iskreni - nisu to tako jednostavne stvari. Po samom pojmu uloge suca unutar sudbene vlasti, možemo to tako reći, plaće sudaca moraju biti visoke - iz perspektive onih koji imaju minimalne.
Vi se zalažete da moraju biti više?
Moraju biti!
Jeste li se susreli s ministrom pravosuđa ili s predsjednikom Vlade?
Ne, u posljednjih tjedan ili 10 dana nisam se sreo, iako sam pokušao. Ostavio sam poruku da se čujemo ili nađemo. Dobro, bio je ministar zauzet... Poslije se nije javio. A s premijerom se isto tako nisam čuo otkako je prošle godine bio štrajk službenika. Ja sam i tad pokušao s njim razgovarati. Premijer je rekao nakon toga da je on otvoren za razgovor - nije me pozvao na razgovor.
Što mislite zašto?
Ne bih ja ulazio u njihove razloge. Ili ne osjećaju potrebu ili postoje tendencija da se zauzme pozicija dominacije izvršne vlasti nad sucima i sudovima tako da, kad se gleda kako se to prezentira cijela situacija, prikazuje se kao da su suci na isti način kao i svi ostali drugi službenici u istoj poziciji zaposlenika.