"Pet milijuna eura, koliko je u Fondu za Zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost godišnje predviđeno za sanaciju divljih odlagališta, za sanaciju ilegalno deponiranog medicinsko-infektivnog otpada, poput onoga u Gospiću, neće biti ni približno dovoljno", poručila je ministrica Marija Vučković danas nakon sastanka s gradonačelnikom Gospića i ličko-senjskim županom oko zbrinjavanja ilegalnog otpada s gospićkog kolodvora. Kada će i kako biti zbrinut, još uvijek nije poznato.
Po pitanju desetaka tona infektivnog medicinskog otpada ilegalno zbrinutog na gospićkom kolodvoru, a moguće i na drugim mjestima, stanovnici Gospića i dalje su zabrinuti.
"Imaju se neka saznanja da su građani išli nadležnima prije dvije-tri godine, međutim, odgovorni su rekli da je sve pod kontrolom i da je sve u redu. Ja ne vjerujem da će to biti sanirano ili uskoro sanirano jer je moje mišljenje da je toga ogromna količina", kaže Ankica Blažević iz Gospića, a njezin sugrađanin Luka Jovanović se slaže:
"To će ići jako sporo, a možda se to neće ni maknuti. Ja vjerujem da se to očistiti neće nikako temeljito ono da se baš očistilo. U to vjerujem sto posto. Previše se toga navezlo tu, tako da ništa od toga.
Sanaciji će se pristupiti čim se za to steknu uvjeti – obećano je danas na sastanku oko zbrinjavanja opasnog otpada, a gradonačelnik Milinović je objavio rezultate analize vode.
"Gospićanke i Gospićani, pijete čistu vodu. To je moja obveza, to sam rekao da ću istražiti. Dakle, nije radioaktivna, nema teških metala i nije kancerogena - rekao je gradonačelnik Gospića Darko Milinović (LiPO).
U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pet milijuna eura predviđeno je za sanaciju divljih odlagališta, ali to neće biti dovoljno. Koliko će trebati – za sada se ne može procijeniti.
"Evidentno da je potreban značajan novac, da nadmašuje višestruko prije osigurana sredstva", sigurna je već sada Marija Vučković (HDZ), ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije i poručila da će Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije osigurat dodatna sredstva, a trošak sanacije trebali bi snositi i oni koji su prouzročili štetu:
"Kad je poznat onečišćivač, postoje situacije - o tome se kalkulira u medijima - što ako ode stečaj… Svejedno. Postoje tijela koja su zadužena za osiguranje imovinsko-pravnih interesa Republike Hrvatske. Mi smo uvijek u koordinaciji i oni imaju svoje mehanizme i postupke koje uključuju i sud koji nastoji taj interes osigurati. Na tome se radi".
Stručnjacima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost naloženo je da izvrše kategorizaciju i karakterizaciju spornog otpada nakon čega će se odlučiti može li se takav otpad zbrinuti u Hrvatskoj i koliko će to točno stajati.
"Kada vidimo koje su količine, koje su vrste otpada, onda će se temeljem toga po propisima vidjeti koji je najefikasniji način sanacije - kazao je direktor Fonda Luka Balen.
Izmjene zakona trebale bi dovesti do bolje buduće kontrole prekograničnog prometa, a pored inspekcijskog trebala bi se uvesti tijela i stručnog i upravnog nadzora.
"Svaki mehanizam kontrole će olakšati svim jedinicama lokalne samouprave da se taj problem razriješi, a što rigoroznija zakonska regulativa bude u ovome segmentu, to je poželjnije jedinicama lokalne samouprave jer skidaju jednim dijelom i teret sa svojih leđa - rekao je Ernest Petry (HDZ), ličko-senjski župan i domaćin sastanka.
Sa sastanka dužnosnika u Gospiću obećano je da će svakih 15 dana obavještavati javnost o poduzetim koracima. Gospićani će se kraj odlagališta prosvjedno ipak okupiti i ovu subotu u podne.