TKO TO MOŽE PLATITI? / Da bi obitelj u Zadru kupila stan mora sve prihode štedjeti 18 godina! U Dubrovniku 17, a u Zagrebu 15

Obitelj u Zadru treba štedjeti sve mjesečne prihode gotovo 18 godina, da bi kupila stan. U Dubrovniku skoro 17, a Splitu i Zagrebu nešto više od 15 godina

2.1.2024.
21:00
VOYO logo

Tri spavaće sobe s dvije kupaonice u Zadru, a cijena takvog stana je 405 tisuća eura.

"Stan ima cca 90 kvadrata i neka cijena je 4500 eura po kvadratu. Interesa ima jer se vraćamo opet na ono kada su nekretnine u pitanju, a to je lokacija, lokacija, lokacija. I kada je Zagreb u pitanju armirani beton", objašnjava vlasnik agencije za nekretnine Boro Vujović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasno je da si jedna prosječna obitelj to ne može priuštiti. Međutim, ne mogu si priuštiti ni prosjek. Koliko dugo jedna obitelj s 1 i pol mjesečnom prosječnom plaćom mora štedjeti sve prihode da bi kupila stan u Hrvatskoj to su izračunali analitičari stranice Numbeo.

Image
IMA LI TOME KRAJA? /

Kao da smo u Parizu, komentiraju Splićani. Jer za stan od 36 kvadrata, mora se dati i 300.000 eura

Image
IMA LI TOME KRAJA? /

Kao da smo u Parizu, komentiraju Splićani. Jer za stan od 36 kvadrata, mora se dati i 300.000 eura

Po njihovim izračunima obitelj u Zadru treba štedjeti sve mjesečne prihode gotovo 18 godina, da bi kupila stan. U Dubrovniku skoro 17, a Splitu i Zagrebu nešto više od 15 godina. Sve ovo je skupo za građane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koliko bi nam trebalo da otplatimo? Pa ono, do kraja života vjerojatno. Ne bi dočekali ni penziju! Do kraja života", govorni nam Ivana iz Zagreba.

"Mislim da su danas mladi u Hrvatskoj jednostavno u nemogućnosti da uopće dobiju kredit na ovu plaću", dodaje Zagrepčanin Ivan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna cijena novog stana u Hrvatskoj iznosi 2219 eura po četvornom metru, dok je prosječna plaća 1163 eura. To znači da gotovo 2 plaće odlaze na jedan kvadrat nekretnine. Sve ovo znači da si dobar dio onih koji trebaju riješiti stanovanje, to ne mogu učiniti.

"Oni mladi koji bi trebali dobiti stanove, ne mogu dobiti stanove. Tko kod nas kupuje, pa oni koji imaju viška novca pa su shvatili da je bolje kupovati stanove i kuće nego ih držati u banci. To što postoji potražnja nije problem, nego mladi nemaju. Ako mladi nemaju, onda se iseljavaju i onda imate problem s demografijom", nadodaje ekonomist Boris Podobnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A svi ovi problemi nastavit će se i u idućoj godini.

"Cijene bi se trebale stabilizirati na ovim nivoima i ne očekujemo sada ni značajnu korekciju ni prema gore ni prema dolje. Znači cijene ostaju iste, ali će se manje stanova prodavati? Pa to je nešto što sada izgleda kao najrealnija opcija", zaključuje vlasnik agencije za nekretnine Boro Vujović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je bilo i lani, promet se smanjio. U prvoj polovini 2023. na razini Hrvatske smo imali 10 %, a u Zagrebu čak 23 % manje prodanih stanova nego godinu prije.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo