šokantni podaci! /

Čelnik policije otkrio koliko su oružja predali građani: '40 tona eksploziva, 6 milijuna komada streljiva...'

Akcija 'Manje oružja, manje tragedija' pokrenuta je još 2007. i nagradio ju je i UN. Ipak, ne zna se koliko ilegalnog oružja građani još imaju te je ponovio apel da ga predaju. Za kazne za ilegalno oružje kaže da su primjereno visoke, ali sudovi uglavnom presuđuju uvjetne kazne

2.7.2023.
20:01
VOYO logo

Zamjenik glavnog ravnatelja policije Damir Barić kao gost u studiju RTL Danas rekao je da će kriminalističko istraživanje potvrditi porijeklo oružja napadača iz Siska koji je ubio jednu ženu, a više njih ranio, ali da je za pretpostaviti je da je iz Domovinskog rata.

S obzirom na to da su u samo tri dana dogodila tri krvava slučaja, na pitanje, upućuje li to na problem ilegalnog oružja rekao je da je teško spekulirati koliko ga ima te iznio podatke o tome koliko su toga građani već predali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Policija je 2007. pokrenula preventivnu akciju 'Manje oružja, manje tragedija' koja je dala izuzetne rezultate te su građani do danas predali oko 360 tisuća komada raznog oružja. O d toga je oko 6500 komada automatskog oružja, oko 6 milijuna različitog streljiva i oko 40 tona različitih vrsta eksploziva", rekao je Barać.

Nastavio je, ako se pogleda 2023. godina, građani su predali 2213 komada oružja od toga je 231 automatsko, oko 40 kilograma eksploziva i oko 45.000 različitog vrsta streljiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
svemu kumovale razmirice? /

Isplivavaju detalji krvavog pohoda u Sisku: 'Očito se namjerio na prve susjede, smetalo mu je turiranje auta...'

Image
svemu kumovale razmirice? /

Isplivavaju detalji krvavog pohoda u Sisku: 'Očito se namjerio na prve susjede, smetalo mu je turiranje auta...'


"Akcija je to koja je o strane UN-a proglašena najboljom preventivnom akcijom što se tiče ilegalnog oružja, a i nagrađena je od strane EU te je se radi o sufinanciranom projektu", naglasio je gost RTL-a Danas.

Nastavio je da MUP na dnevnoj bazi u svim policijskim uprava radi nizu preventivnih aktivnosti kako bi se senzibilizirala javnost da građani predaju oružje.
"Pozivam sve da predaju oružje kako bi zaštitili sebe, obitelji i društvo u cjelini", rekao je Barać.

Na pitanje, postupa li policija po dojavama ako opstoji sumnja da netko ima ilegalno oružje odgovorio je se postupa odmah te za takve počinitelje podnose prekršajne i kaznene.

Iznio je analizu što se potom događa s kaznenim prijavama koje podnosi policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"2017. godine kaznene prijave završile su u 89 posto slučajeva uvjetnom osudom, 2021. godine čak 96 posto kaznenih prijava bile su uvjetne kazne. Smatramo- ako bi kažnjavanje bile učinkovitije, da bi i mjera bila bolja", rekao je i dodao da smatraju da su visine kazni primjerene, ali da kažnjavanje mora biti učinkovitije.
Za tri krvava slučaja smatra da su to izolirani slučajevi, a na pitanje je li Hrvatska sigurna, odgovara. "Apsolutno, stanje sigurnosti u Republici Hrvatske je na vrlo visokoj razini. To ne dolazi samo po sebi, moramo biti ponosni na tu činjenicu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo