Nakon što se javnost šokirala zbog slučaja 6-godišnje djevojčice s autizmom koju nisu htjeli zbrinuti u 31 ustanovi te je smještaj za malenu nađen tek kad je apel posla psihologinja koja ju je primila u svoj ured, razgovarali smo u RTL-u Danas s ravnateljicom Zavoda za socijalni rad Tatjanom Katkić Stanić.
Kako je moguće da do ovoga dođe?
To su krizne situacije u kojima su potrebne vatrogasne mjere kada je zbog ugroza zdravlja i sigurnosti djeteta potrebno poduzeti mjere, odnosno osigurati im žurni smještaj.
Je li ovo prvi put da se to dogodilo?
Nije, ali žurne mjere ne možete predvidjeti. Postoje određeni rizici u obitelji koji se mogu desiti nenadano i gdje sustav socijalne skrbi mora intervenirati u suradnju područnih ureda.
Osjećate li se vi odgovorni? Ovog je puta pomagala jedna žena, ali vi ste sustav?
Svi smo mi sustav i kolegica psihologinja u područnom uredu i njezini članovi stručnog tima i ostale ustavne. Svi oni, koji su se bavili ovim djetetom, su sustav. Mi smo poslali 2020. godine naputak da su svi domovi dužni prihvatiti dijete kojemu je smještaj žurno potreban. To je pravilo. U takvim se situacijama ne smije dogoditi da nitko ne zbrine dijete.
No nisu je prihvatili. Više od 30 njih je nije prihvatilo. Tko je tu kriv?
Govorimo o dvije situacije. Situacija kada je kolegica podnosila zahtjev za smještaj je bila redovna situacija. U redovnoj je proceduri poslala zahtjeve. U redovnoj je proceduri poslala zahtjeve 31 ustanovi. U međuvremenu su se promijenile okolnosti.
Ali tko je kriv?
U proceduri iz redovne situacije u žurno nitko nije kriv. Imamo redovnu situaciju i žurni smještaj. U redovnoj se situaciji procjenjuju potrebe.
Ovo nije ipak bila redovna situacija.
Situacija žurnog smještaja se tek jučer dogodila kada nije imala smještaj. U ovom slučaju govorimo o dvije situacije.
Možete li garantirati da se ovo ne ponovi?
Mi možemo garantirati da ćemo raditi sve da se ovakve situacije ne ponove. Novi domovi se ne otvaraju jer se Republika Hrvatska opredijelila za deinstitucionalizaciju ustanova. Tim procesom širimo kapacitete stanovanja za djecu kada su izdvojena iz obitelji.
Koliko je novih udomiteljskih obitelji?
S obzirom na potrebe ih je i dalje nedovoljno.