Veliki požar plastike koji je u srijedu ujutro izbio u Zaprešiću, u skladištu tvrtke za zbrinjavanje otpada Eko Flor, jutros je stavljen pod kontrolu i većinom ugašen. U najkritičnijem trenutku na terenu je bilo 200 vatrogasaca s 50 vozila. Službena potvrda o uzroku požara još se čeka.
Iz grupe CIOS poručuju da se otvoreni plamen pojavio u plastičnom otpadu koji se prikuplja od komunalnih društava i građana kroz javnu uslugu žutih vrećica. Požar se proširio na ostatak proizvodne hale i zahvatio novo postrojenje za automatsko sortiranje otpada. Objekt, oprema i strojevi u potpunosti su uništeni, a materijalna šteta je velika.
"Bio sam na balkonu, izgledalo je gadno", rekao nam je danas Jerko iz Zaprešića i rekao da se danas tijekom dana osjetio smrad. Zaprešićanka Snježana kaže da se probudila u pet ujutro i da je počelo naglo smrdjeti.
"Dio zgrade i krovišta urušio se na mjestu gdje je izgaranje bilo najgore", rekao je zapovjednik JVP Zaprešić, Željko Barun. "Toplinska masa je otopila limeni dio i taj dio se urušio", dodao je.
Stručnjaci poručuju da je kvaliteta zraka dobra, ali alergičarima se savjetuje da nose maske. Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, Branko Kolarić, tijekom dana potvrdio je da su na požarištu pronađene povišene koncentracije aromatskih ugljikovodika i organskih otapala, te povišene koncentracije ugljičnog monoksida i dioksida koji mogu biti štetni za zdravlje. "Vatrogasne postrojbe koje su gasile požar imale su svu zaštitnu opremu i njihovo zdravlje nije bilo ugroženo", rekao je Kolarić. Kvalitetu zraka
U Zaprešiću, kod dvije osnovne i srednje škole, mjerili smo i nismo pronašli štetne tvari koje bi štetile ljudskom zdravlju.
Naš reporter Boris Mišević javio se uživo s mjesta požarišta nešto iza 16 sati gdje je razgovarao s Antoniom Stanićem, voditeljem Županijskog centra 112 Zagreb, koji je rekao da još nije kraj poslu vatrogasaca te da treba prvo sve razgrnuti sve i namočiti kako ne bi bilo crnog intenzivnog dima opasnog po zdravlje. "Bijeli dim je više od isparavanja vode koja se polijeva. Došli su strojevi koji imaju veće mogućnosti za brže obavljanje posla", rekao je Stanić.
Potpuno nova zgrada bila je pred dobivanjem uporabne dozvole, a pod naletom vrućine od buktinje požara, beton je pucao. Na sreću, nitko nije stradao jer vatrogasci nisu išli jako blizu zgrade, nego koliko mogu." Puno je doprinijela Državna intervencijska postrojba koja je došla s dva daljinski upravljana vozila. Oni su ulazili dublje unutra gdje ljudi vatrogasci nisu mogli. To su temperature veće od 1000 stupnjeva", rekao je RTL-ov sugovornik
Stanić je potvrdio da je ovo bila jedna od većih intervencija u posljednje vrijeme. Zahtijevala je brzu reakciju, sinergiju vatrogasaca iz Zagrebačke županije, Grada Zagreba, državnih intervencijskih postrojbi i Civilne zaštite. "Dokazali su da se zajedničkim radom brzo rješavaju problemi", naveo je Stanić. Iako su prve kuće na svega 100-tinjak metara, poručio je da su mjerenja kvailitete zraka pokazale da je zrak u granicama normale, ali da oni s respiratornim problemima ipak ostanu u zatvorenom.