Vukovarci, koji imaju domove uz brda žive u strahu i neizvjesnosti.
Gromade zemlje urušavaju im se na kuće i dvorišta, ugrožavaju živote i prave štetu.
Vukovarka Elizabeta Matković prepričava kako to izgleda kad se krene ugušivati: "Kuća se potresla, zamislite kad 100 kubika zemlje padne..."
Miloš Nikić također se boji: "Ne znam da li može netko pojmiti kakav je to strah kada takva količina sruši se s visine od 10 metara na kuću. U tom trenutku nisam znao je li susjeda u spavaćoj sobi, je li žena živa..."
Vukovarka Lela Rapčak isto prepričava: "To je grunulo kao potres, brdo je bukvalno ušlo u kuću! Srušilo je prozor, puna soba je bila zemlje! Ne daj Bože da sam spavala gore, mogao bi se samo staviti križ."
Do odrona dolazi kada zemlju natopi kiša, a opasnost predstavlja i prolazak teških kamiona koji izazivaju vibracije.
Zlatko Kolar dodaje koji su još problemi: "Tu je obilaznica, brdo se trese, kuća nam se trese, to je sve popucano, bojimo se."
U odronima, kažu, osim gomile zemlje, padaju i ljudske kosti jer je na brdu staro groblje.
Miloš Nikić kaže kako je to izgledalo: "Kosti pokojnika također su se dolje sručile, policija je izašla na očevid, uzela je kosti."
Građani kažu da su njihove kuće legalne, da plaćaju komunalije i žele živjeti normalno. Od grada traže izgradnju potpornog zida koji bi ih štitio od odrona.
Ljiljana Vikić kaže: "Išli smo iz ulice kod gradonačelnika, ne samo sadašnjeg gradonačelnika. Išli smo i prijašnjim gradonačelnicima, ali nikada nije bilo novca i sredstava da bi se to ovdje uradilo."
Pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo Grada Vukovara Dražen Čulig kaže: "Grad Vukovar trenutno ima 5,5 kilometara područja gdje je hitno potrebno izgraditi potporne zidove, a sama izgradnje bi bila nekakvih 200 milijuna eura."
Pa ih, kažu, bez pomoći države ne mogu izgraditi. Građani vjeruju da će se rješenje na bilo kojoj razini pronaći i da će konačno živjeti bez straha od odrona i ljudskih kostiju u dvorištima.