evo kako izgleda / Bili smo u centru za krim vještačenje. Tamo je svo oružje kojima su počinjena najpoznatija kaznena djela u RH, stižu i ona građana

Nakon pokolja u Sisku - policija je otkrila cijeli arsenal oružja u Biogradu. Koliko je još ilegalnog oružja skriveno po tavanima i kućama? Upravo to pitanje postavljaju si gotovo svi nakon što su tri tragedije potresle Hrvatsku u tri zločina

4.7.2023.
19:18
VOYO logo

Pedesetak ručnih bombi. Mine. Granate. Vojno streljivo. Sve je to policija pronašla u drvenom sanduku u Biogradu - čiji je vlasnik 67-godišnji muškarac.

Za mnoge nevjerojatno - koliko god policija poziva na predaju, oružja i dalje ima. Pa i na Banovini koja je još u šoku od krvavog pohoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U masu slučajeva kad je bio vrijeme potresom pogođeno područje bio je jedna građanin koji je predao značajne količine vatrenog oružja", govori Andrija Dražetić iz Službe prevencije Ravnateljstva policije.

Image
PRODAJA ORUŽJA U HRVATSKOJ /

Hrvati poludjeli za oružjem. Na streljanama gužve, kupuje se kao nikad, cijena pristupačna kao u Njemačkoj

Image
PRODAJA ORUŽJA U HRVATSKOJ /

Hrvati poludjeli za oružjem. Na streljanama gužve, kupuje se kao nikad, cijena pristupačna kao u Njemačkoj

Policija na predaju poziva od 2007. godine. Od tada, dobrovoljno je predano 358 tisuća komada vatrenog oružja - 6400 komada automatskog, 6100 kilograma eksploziva i 6 milijuna i 100 tisuća komada raznog streljiva. Najviše oružja predano je 2007. i 2008. Ukupno najviše na području Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Oružje daje nekakvu lažnu sigurnost u kući. Onda, imati oružje pogotovo u ruralnim sredinama je biti frajer, ja imam pištolj i to. Dalje, zabranjeno voće je najslađe voće", kaže sudski vještak za balistiku Rade Stojadinović.

Ovdje svako oružje ima neku svoju priču. S njima su počinjena najpoznatija kaznena djela u Hrvatskoj, ujedno je to i radna zbirka Centra za krim vještačenje Ivan Vučetić gdje svakodnevno sudski vještaci isprobavaju oružja i uspoređuju ih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svako predano oružje koje dođe ovdje u Ministarstvo unutarnjih poslova pregledava komisija sastavljena od tri člana. I onda oni odlučuju hoće li to oružje ići u MUP, MORH ili će biti predano ovdje u muzej koji ima doista povijesne i zanimljive primjerke

Većina se uništava. Od 2015. godine do danas uništeno je 47 puta. Zadnji put prije tjedan dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U slučaju da posjedujete ilegalno vatreno oružje, obavijestite policiju na 192. Na mjesto događaja, dogovoreno izaći će policijski službenici u civilu i sa službenim vozilom bez policijskih oznaka na siguran način izuzeti vatreno oružje. Još jednom apeliramo na sve - nemojte sami donositi oružje", govori Dražetić.

"Iz mog vještačkog iskustva - kad se spoje ljubomora i pijanstvo, netko mora biti mrtav. Ima ga puno. Ne može se uopće govoriti koliko toga ima, to su samo neodgovorna nagađanja, da ima toliko i toliko, Uglavnom oružja ima", kaže Stojadinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Domovinskog rata očito je ostala ogromna količina ilegalnog oružja koja svako malo izlazi na površinu. Kazne nisu male - od 6 mjeseci do 5 godina zatvora. Ovisi o kojem oružju se radi i kojoj količini.

POGLEDAJTE VIDEO: Učenici u Međimurju i Zagrebu prijetili fotografijama s oružjem. Stižu nove mjere za sigurnije škole

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo