Ljudi na Banovini su pomalo već u čudu. Bivšeg ministra jedva da su i vidjeli, a novog evo opet na njihovom kontejnerskom pragu.
"Dobar dan. Nismo se davno vidjeli, je li? Možda i ja ovdje iznajmim jednu sobicu ovdje malu, apartman. Kontejner? Najbolje!", nasmijao se prvi čovjek obnove Branko Bačić.
U zadnjih dvadeset dana Branko Bačić je na Banovini bio četiri puta. Mandat je počeo velikim obećanjima da će do kraja godine svi građani iz kontejnera biti adekvatno zbrinuti.
"Nećemo za svih njih moći toliki broj zgrada obnoviti. Nije moguće. Ali rekli smo da ćemo svima njima osigurati primjeren smještaj", obećao je.
No, neće to biti tako lako. Iako su se nakon toliko susreta već i sprijateljili.
"Evo da vas bar ponudim keksom", ponudili su mu na Banovini, a on je uz zahvalu uzeo.
Oni dalje od svojih porušenih kuća ne žele.
"U svom naselju, blizu svoje zgrade, nigdje drugo ne dolazi u obzir. Ako treba nek me dižu s kontejnerom i nek me nose kud god žele", rekla je Milena Markas iz Siska prije tjedan dana.
"Mi bi ostali tu. Koji opet stan? Kud da se selimo? Osim ako se ne izgradi neka ta zgrada", rekla je nedavno i Snježana Pokorny.
Nije novi ministar zaboravio ni stradale u zagrebačkom potresu. Tako je obišao i Zagorje, a Krapinsko-zagorskoj županiji obećava najbržu obnovu. Zagorci skeptični.
"Više ne vjerujemo nikom da će se išta poduzet po tom pitanju jer to je toliko vremena, gledate dane, sate, minute. Čekate, čekate i nikad ništa ne dočekate", rekao je početkom veljače Darko Perešin iz Gornje Stubice.
Dobro je što Bačić troši đonove cipela po potresom razrušenim prostorima, hvali i bivša ministrica graditeljstva.
"On im nudi nadu. I sad iza toga, iza nade mora biti nekakav posao. Ja ne mislim da on ima čaroban štapić, ne mislim da se stvari mogu promijeniti nakon noći, mislim da će on napraviti nekakav napor da se promijeni, ali koliko će to daleko i uspješno biti, to ćemo vidjeti", rekla je Anka Mrak Taritaš, bivša ministrica graditeljstva.
Čarobni štapić nema, ali ima nešto drugo - podršku Andreja Plenkovića koji je Bačića učinio najvažnijim čovjekom obnove.
"Riječ je o osobi od mog povjerenja", rekao je ranije Plenković.
Ali imao je on povjerenje i u Horvata, i u Paladinu.
"Jedna nova, svježa energija. On je mlad, a ima već dovoljno iskustva", govorio je.
Pa i u sad omraženog mu bivšeg čelnika Fonda za obnovu.
"Ja sam zadovoljan da je on to prihvatio i vjerujem da će obaviti odličan posao", također je rekao predsjednik Vlade.
Nakon debakla nove energije i svježih lica, Plenković se okrenuo stranačkom senatoru učinivši ga licem obnove. Tako na terenu ne vidimo ni čelnike stožera, ni čelnike fonda, ni čelnike državnog ureda. Bačić je dobio sve što je njegov prethodnik bezuspješno tražio.
"Nema brze obnove bez brzog protoka zahtjeva kroz državna tijela", rekao je Bačić.
Za to otkriće bilo je potrebno gotovo tri godine u kojima su se zahtjevi utapali u birokratskim morima između ministarstva, Fonda za obnovu i Središnjeg ureda za obnovu. Hoće li sad sve biti brže?
"Pa budući da su poslušali sve naše savjete da se smanji broj papira koje traže od ljudi, da se prestane prebacivati loptica između više ureda i ministarstva vjerujem da hoće", iznijela je svoje mišljenje Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica Siska prije tjedan dana.
Zato je Bačić dobio odriješene ruke da treći put u tri godine donese novi zakon o obnovi kojim će se sve ubrzati. Zakon je bolji od prethodnih, kaže Mrak Taritaš, ali po cijeni nepovratno izgubljenog vremena.
"Vlada je sjedila na ušima zajedno s gospodinom Bačićem. On je bio na čelu kluba HDZ-a. On je bio taj koji je uredno glasao za zakone koji su bili neprovedivi. On je bio taj koji nije želio čuti da to ne ide. I sad su se probudili. Uvijek se probude kad su nekakve izborne godine", smatra Anka Mrak Taritaš.
A do njih iduće godine HDZ, s Brankom Bačićem graditeljem treba s riječi prijeći na djela.