ZAGREB - Iz policijskih izvida proizlazi da je bivši ministar obrane Berislav Rončević u slučaju nabave vojnih kamiona nije počinio kazneno djelo zloporabe položaja i ovlasti, već kazneno djelo sklapanja štetnog ugovora, za što je predviđena kazna do 10 godina zatvora, piše Jutarnji list.
Naime, policija je ustanovila da je za 76 kamiona natječaj Ministarstva obrane, koji je bio raspisan 30. studenoga 2004. godine, poništen te je, na kraju, 28. prosinca 2004. za 39 kamiona plaćeno 14 milijuna kuna više nego što bi bili plaćeni da su kupljeni javnim natječajem.
Tijekom policijske obrade također je ustanovljeno da bi cijena istog broja MAN-ovih kamiona bila barem 10 milijuna kuna niža od IVECO-ovih. Taj je iznos znatno veći od onog do kojeg su došli državni revizori 2005. godine kada su ustanovili da je Rončević kamione preplatio 5,5 milijuna kuna.
Kada bi se USKOK odlučio na istražni zahtjev za zloporabu položaja i ovlasti, radilo bi se o kaznenom djelu iz članka 337. stavka 2 Kaznenog zakona za koje je predviđena kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine. No, budući da se tvrdi da je proračun oštećen za više od 14 milijuna kuna, radilo bi se o stavku 2 prema kojem se počinitelj može kazniti sa 10 godina zatvora, piše Jutarnji list.
Međutim, mišljenje policije ne obvezuje Državno tužiteljstvo koje u ovom slučaju odlučuje za koje će djelo akteri ove afere u konačnici odgovarati.
U USKOK-u se također još uvijek razmatra prijedlog za pokretanjem istrage o čemu ovisi i odluka o ukidanju Rončevićeva imuniteta.
O aferi kamioni u srijedu je brujao cijeli državni vrh. Saborsko Istražno povjerenstvo za utvrđivanje činjenica o spornoj nabavi 39 kamiona, u srijedu je većinom glasova izglasalo zaključak da je nedavno svjedočenje generala Joze Milićevića pred tim povjerenstvom, objavljeno u medijima kao tajni iskaz, "nevjerodostojno". Istovremeno, šef Povjerenstva Nenad Stazić napisao je izdvojeno mišljenje, u kojem se u potpunosti usprotivio izglasanom zaključku.
Na gotovo dvosatnoj sjednici zaključeno je i da se članovima Povjerenstva zabranjuje da na svojim internetskim blogovima ili na Facebooku komentiraju ili iznose informacije o njegovu radu.
Također, priopćenjem se oglasila i glavna državna revizorica Šima Krasić koja kaže kako se saborskim zastupnicima šalju skraćena izvješća, jer da su cjelovita opsežna te dodaje da sve institucije i pojedinci koji žele dobiti uvid u cjelovito izvješće, to mogu i učiniti u njezinom Uredu. Krasić kaže da se nakon saborske rasprave izvješća dostavljaju državnim institucijama, a prvenstveno Državnom odvjetništvu. U tom smislu, izvješće o kamionima USKOK-u je dostavljeno još 2007. godine.
Aferu je komentirao i predsjednik Stjepan Mesić koji je u intervjuu Večernjem listu rekao da za "utvrđivanje činjenica o nabavi vojnih kamiona ne treba ni revizija ni saborsko Povjerenstvo, nego krim policija.
Na sljedećoj sjednici Istražnog povjerenstva kao svjedoci bi se trebali pojaviti Šima Krasić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general Josip Lucić te ravnatelj policije Vladimir Faber. Također, u Povjerenstvo bi trebalo stići i cjelovito, a ne skraćeno izvješće Državne revizije.