LDS je od svih stranaka zabilježio najveći napredak u odnosu na parlamentarne izbore 1996. godine, kada je sa 27 posto glasova osvojio 25 zastupničkih mjesta.
Na drugom su mjestu Janšini socijaldemokrati (SDS) sa osvojenih 15,91 posto glasova i 14 mandata, na trećem Pahorova Udružena lista socijalnih demokrata (ZLSD) sa 12,20 posto glasova i 11 mandata.
Slijede Zagoženovi udruženi konzervativci (SLS+SKD) sa 9,57 posto glasova i 9 mandata, Bajukova Nova Slovenija - Kršćanska narodna stranka sa 8,64 posto glasova i 8 mandata.
Parlamentarni prag od 4 posto definitivno su prešle i tri manje stranke - Stranka demokratskih umirovljenika (Desus) Janka Kušara, Slovenska nacionalna stranka (SNS) Zmage Jelinčiča i Stranka mladih Slovenije (SMS) Dominika Černjaka, osnovana prije samo tri mjeseca.
Uz potpuno neočekivani plasman te do sada nepoznate stranke u parlamentu, najveće iznenađenje je i potpuni izborni neuspjeh Zagoženovih konzervativaca, nasljednika Podobnikovih pučana, stranke koja je sudjelovala u prijašnjoj Drnovšekovoj vladi i koja u sadašnjoj vladi aktualnog premijera Andreja Bajuka drži najviše ministarskih mjesta. Njezino se biračko tijelo prepolovilo u odnosu na parlamentarne izbore 1996. godine kada su Pučani (SLS) sa 19,38 posto glasova i 19 mandata u parlamentu bili druga najjača stranka u parlamentu i kasnije formirali s Drnovšekom zajedničku vladu.
Uz liberalne demokrate na ovim je izborima najveći rast zabilježila udružena lista socijalnih demokrata Boruta Pahora, sa 9,03 posto osvojenih glasova 1996. na 12,20 posto na ovim izborima. Pahor se spominje kao najvjerojatniji koalicijski partner Drnovšekovim liberalima. Te dvije stranke u parlamentu imaju polovicu zastupničkih mjesta i mogle bi se odlučiti na koalicijsku vladu s nekom od manjih stranaka jer su Janšini socijaldemokrati izrazili skepsu u mogućnost da s Drnovšekom formiraju "veliku koaliciju".
U parlament su ponovno izabrani Roberto Battelli i Marija Pozsonec na posebnim izborima za predstavnika talijanske i mađarske manjine.