U ovakvom režimu se svaki dan bude Ana i Stjepan, kadeti prve godine. Jutarnje postrojavanje nerijetko dolazi i uz provjeru urednosti sobe.
"Ne smije ništa bit prljavo, znači prašina. Ako još ima nešto robe, sve mora biti u ormaru, sve po špagi", kazao je Stjepan Kilchaz.
Moraju biti spremni i na iznenadni test.
Prije doručka kreće se i na jutarnje vježbanje, koje je ovog puta zamjenilo čišćenje lišća.
Prije su kadeti na vojnoj obuci prolazili sličan jutarnji dril, no nakon doručka su bili slobodni pohađati fakultet koji su upisali, a morali su se vratiti tek navečer. Toga više nema. Ovih 94 kadeta prva su generacija koja po novom programu ne izlazi iz kampusa – već profesori s 11 fakulteta dolaze do njih i drže im predavanja. Kurikulum je skrojen za dva smjera - vojno inženjerstvo i vojno upravljanje.
"Svi ovi koji završe oni su karijerni časnici, lideri koji imaju mogućnost dostizanja svih najviših pozicija", rekao je Slavko Barać, ravnatelj Hrvatskog vojnog učilišta Petar Zrinski.
Dok kadeti vježbaju, iza njih se obnavljaju derutne zgrade stare više od sto godina, a projekt modernizacije ovog vojnog učilišta vrijedan je 100 milijuna kuna.
Dosad je uloženo 22 milijuna i dvije su zgrade već obnovljene, a do kraja iduće godine obnova bi trebala biti gotova. Na mjestu starih baraka gradit će se sportske dvorane i bazen.
"Pa oni će imati tečaj ronjenja, padobranstva i skijanja, to moraju jer su budući časnici", kazao je ministar obrane Ante Kotromanović.
U ministarstvu su uvjereni da će kadeti, nakon četiri godine unutar ovih zidina, biti kompletni vojnici - u potpunosti spremni za primjerice, mirovne misije.