Posjet hrvatskog izaslanika Joška Para Beogradu i njegov susret s Vojislavom Koštunicom, različito je odjeknuo u hrvatskim političkim krugovima. Dio političara u njemu ne vidi ništa čudno i drži da je riječ o pozitivnom potezu Vlade, no dio drži da je posjet bio brzoplet, neprihvatljiv i ponižavajući.
Za Matu Granića (DC), bivšeg ministra vanjskih poslova, Parov je posjet pozitivan, aktivni potez Vlade, jer se, kaže, problemi mogu rješavati samo dijalogom. "Razmijeniti mišljenja oko bitnih pitanja, a to znači upoznati se s Koštuničinim stavovima oko sukcesije, suradnje s Haagom... najbolje je iz prve ruke", kaže Granić, držeći da je i vrijeme posjeta dobro odabrano. "Mislim da se (tako) dobiva na tempu, ... a s obzirom da će Koštunica vjerojatno biti pozvan (u studenome na summit) u Zagreb, važno je da hrvatska vlast bude obaviještena o njegovim stavovima", izjavio je Granić.
"U takvom potezu (posjetu) ne vidim ništa čudnog, jer ako su Koštunicu prihvatili svi relevantni zapadni faktori ne vidim zašto to ne bi učinila i Hrvatska", rekao je Damir Kajin. IDS-ov saborski zastupnik ne zna da li su o Parovu posjetu bili konzultirani predsjednici šest stranaka, no, dodaje da "želi u to vjerovati".
"Nije bilo nikakve konzultacije unutar šestorice....", izričit je Zlatko Kramarić (LS). Nameće se, kaže, i pitanje interpretacije tko odgovara za vanjsku politiku. "Mislim da je to Predsjednik Republike i da nije bilo potrebe za takvom brzinom", naglasio je.
SDP-ovac Mato Arlović navodi da je pomoćnik ministra vanjskih poslova išao u Beograd da na "izvornom mjestu dobije odgovarajuće informacije i potvrdu Koštuničinih najava". Među ostalim, najavio je da se oni odriču prava na automatsko učlanjenje SRJ u UN, kaže Arlović. Tvrdi da iz toga proizlazi da Koštunica i njegova vlada smatraju da i SRJ treba proći postupak kao i ostale zemlje u tranziciji da bi se mogla učlaniti u međunarodne asocijacije.
I uz mogućnost da se diplomatskim kanalima željelo sondirati određena stajališta, Vladimir Šeks (HDZ) Parov posjet ocjenjuje ponižavajućim i brzopletim. Nakon što je Koštunica izjavio da mu je odgovornost za ratne zločine 'deveta rupa na svirali'... da je propustio izraziti bilo kakav oblik žaljenja zbog agresije na Hrvatsku i žrtava..., mislim da je to bilo ponižavajuće i brzopleto, rekao je Šeks.
Takav (posjet) pravaši ne mogu prihvatiti, tim više što istovremeno raspravljamo o 1588 nestalih u srpskoj agresiji, ističe Anto Đapić (HSP). Naglašava da je neprihvatljivo da hrvatski, odnosno premijerov izaslanik "ide na noge novoustoličenom srpskom voždu".