Reakcije na posjet pomoćnika ministra vanjskih poslova Joška Para Beogradu

Dio političara u posjetu ne vidi ništa čudno i drži da je riječ o pozitivnom potezu Vlade, no dio drži da je posjet bio brzoplet, neprihvatljiv i ponižavajući

11.10.2000.
15:22
VOYO logo


Posjet hrvatskog izaslanika Joška Para Beogradu i njegov susret s Vojislavom Koštunicom, različito je odjeknuo u hrvatskim političkim krugovima. Dio političara u njemu ne vidi ništa čudno i drži da je riječ o pozitivnom potezu Vlade, no dio drži da je posjet bio brzoplet, neprihvatljiv i ponižavajući.

Za Matu Granića (DC), bivšeg ministra vanjskih poslova, Parov je posjet pozitivan, aktivni potez Vlade, jer se, kaže, problemi mogu rješavati samo dijalogom. "Razmijeniti mišljenja oko bitnih pitanja, a to znači upoznati se s Koštuničinim stavovima oko sukcesije, suradnje s Haagom... najbolje je iz prve ruke", kaže Granić, držeći da je i vrijeme posjeta dobro odabrano. "Mislim da se (tako) dobiva na tempu, ... a s obzirom da će Koštunica vjerojatno biti pozvan (u studenome na summit) u Zagreb, važno je da hrvatska vlast bude obaviještena o njegovim stavovima", izjavio je Granić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U takvom potezu (posjetu) ne vidim ništa čudnog, jer ako su Koštunicu prihvatili svi relevantni zapadni faktori ne vidim zašto to ne bi učinila i Hrvatska", rekao je Damir Kajin. IDS-ov saborski zastupnik ne zna da li su o Parovu posjetu bili konzultirani predsjednici šest stranaka, no, dodaje da "želi u to vjerovati".

"Nije bilo nikakve konzultacije unutar šestorice....", izričit je Zlatko Kramarić (LS). Nameće se, kaže, i pitanje interpretacije tko odgovara za vanjsku politiku. "Mislim da je to Predsjednik Republike i da nije bilo potrebe za takvom brzinom", naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ovac Mato Arlović navodi da je pomoćnik ministra vanjskih poslova išao u Beograd da na "izvornom mjestu dobije odgovarajuće informacije i potvrdu Koštuničinih najava". Među ostalim, najavio je da se oni odriču prava na automatsko učlanjenje SRJ u UN, kaže Arlović. Tvrdi da iz toga proizlazi da Koštunica i njegova vlada smatraju da i SRJ treba proći postupak kao i ostale zemlje u tranziciji da bi se mogla učlaniti u međunarodne asocijacije.

I uz mogućnost da se diplomatskim kanalima željelo sondirati određena stajališta, Vladimir Šeks (HDZ) Parov posjet ocjenjuje ponižavajućim i brzopletim. Nakon što je Koštunica izjavio da mu je odgovornost za ratne zločine 'deveta rupa na svirali'... da je propustio izraziti bilo kakav oblik žaljenja zbog agresije na Hrvatsku i žrtava..., mislim da je to bilo ponižavajuće i brzopleto, rekao je Šeks.

Takav (posjet) pravaši ne mogu prihvatiti, tim više što istovremeno raspravljamo o 1588 nestalih u srpskoj agresiji, ističe Anto Đapić (HSP). Naglašava da je neprihvatljivo da hrvatski, odnosno premijerov izaslanik "ide na noge novoustoličenom srpskom voždu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo