Jučerašnji se vukovarski incident "prelio" i na Dubrovnik, inače, vukovarski ratni supatnik. No, umjesto podrške ondje su osvanuli uvredljivi grafiti.
Na vukovarsku su se situaciju osvrnule gotovo sve državne institucije, od predsjednika do pučke pravobraniteljice, a reagirala je i, inače, poslovično stroga Europska komisija, koja oko pitanja dvojezičnosti pere ruke.
Događaje u Vukovaru komentirao je u RTL-u Danas i ministar branitelja PredragMatić.
Gospodin Iljkić pozvao Vas je na dijalog. Jeste li spremni sjesti za stol s prosvjednicima?
"Vrlo rado, ja sam na raspolaganju ukoliko me netko pozove. Kao branitelj imam podvojene osjećaje, ali ja sam član Vlade, pred Saborom rekao da ću poštovati zakone. A zakoni su jači od osjećaja. Ali, emocije znaju prevladati kao što je to bilo jučer. No, nadam se da će sada prevladati razum. Naravno, ukoliko oni koji na perfidan način iskorištavaju najosjetljiviju populaciju u Hrvatskoj, a to su ratni stradalnici, za dobivanje jeftinih političkih poena, prestanu to raditi".
Što ste Vi spremni učiniti? Čuli smo da ste predložili premijeru da odete u Vukovar.
"Što god treba. Apsolutno sam na raspolaganju, kako Vladi, tako i braniteljima i mojim Vukovarcima. O provedbi zakona ne može se pregovarati. Ali o načinu, terminu i metodologiji možemo se dogovoriti. Pregovora nema jer onda ne bismo bili pravna država."
Ima li volje onda među Vašim kolegama koji inzistiraju da se zakon provodi, što je logično, ali nema mogućnosti da se izmijeni?
Zakon je zakon, ali ljudski osjećaji se isto moraju poštovati. A policija mora raditi svoj posao. No, vidjeli ste da su se ponašali benevolentno. I još su izvukli deblji kraj, što me jako ražalostilo. Nisam mislio da bi branitelji digli ruku na policajce, a ni obratno."
Potpredsjednik Vlade komentirajući vašu izjavu o sukobu hrvatskih policajaca i hrvatskih branitelja rekao je da on to ne bi tako rekao i da se oni koji su nasilni ne mogu vaditi da su branitelji?
"Prekratak je RTL Danas da bi pojasnili sve one osjećaje koje Vukovarci imaju, a zakon ne može predvidjeti. Naravno, da problem u Vukovaru postoji. Mi smo tamo pružili ruku pomirenja. Srpska etnička zajednica, nažalost, nije to uzvratila. Žrtva je prva pružila ruku. I tu je izvorište problema. Jer ćirilica kao ćirilica nije problem, pa koga je pismo uništilo. No, ono što konotacija koju nosi ćirilica, u tom dijelu razumijem Vukovarce. No, ponavljam, član sam hrvatske Vlade koji je pod prisegom i ovdje sam da provodim zakon".
Kako na ono što se događa gledate kao Vukovarac i branitelj, a kako kao ministar?
"Opet ponavljam da je zakon zakon, a da su osjećaji osjećaji. Jučer su prosvjednici malo pretjerali. Od zakona će se izuzeti neke naše svetinje. Dvojezične ploče na, primjerice Ovčari ili Trpinjskoj cesti, bile bi zbilja shvaćene kao provokacija. Ali na zgradama državnih institucija u nekom razumnom roku - može se napraviti. Treba loptu spustiti na zemlju i bit će sve u redu", zaključio je Matić.