Rusi su zauzeli najveću europsku nuklearnu
elektranu, Zaporižje. Nakon što su stanovnici grada
Enerhodara u kojem se elektrana nalazi danima branili prilaz
ruskoj vojsci, noćas je prvo napadnuta pa zatim i zauzeta.
Situaciju koja se lako mogla preokrenuti u nuklearnu katastrofu, osudio je cijeli svijet, a dok bombe nemilice zasipaju ukrajinske gradove, iz Moskve danas ni riječi o nuklearki, ali zato novo upozorenje Zapadu. Irena Pirjać.
Nakon napada na najveću europsku nuklearnu elektranu Zaporižje, Ukrajinci i dalje upravljaju njome, ali s uperenim ruskim oružjem u glavu, tvrdi voditelj elektrane. Ukrajinski predsjednik objavio je dramatično upozorenje:
"To bi moglo biti opasno kao šest Černobila. Ruski tenkovi su znali što granatiraju, izravno su ciljali elektranu. Ovo je teror na neviđenoj razini. Morate reći svojim vlastima. Morate izići na ulice i reći da želite živjeti, da želite živjeti na Zemlji bez zagađenja radijacijom. Radijacija ne zna gdje je Rusija, gdje su granice vaše zemlje."
Rusi i Ukrajinci međusobno se optužuju za otvorenu paljbu na elektranu noćas oko 2.30 kada je i izbio požar u upravnoj zgradi i nastala panika. Dva su zaštitara ozlijeđena, a Ukrajinci tvrde da su poginula i njihova tri borca.
"Upozorenje! Snage Ruske Federacije pucaju na nuklearnu elektranu Zaporižja. Postoji stvarna opasnost od katastrofe u najvećoj nuklearnoj elektrani u Europi. Zahtijevamo da odmah prekinu vatru", kazao je Andrij Tuz glasnogovornik nuklearke.
Međunarodna agencija za atomsku energiju odmah je reagirala, njen direktor Rafael Marino:
"Važno je reći da nijedan sigurnosni sustav šest reaktora u elektrani nije bio pogođen i da nije bilo ispuštanja radioaktivnog materijala."
Čelnik agencije rekao je da je spreman odmah krenuti u Černobil, također pod ruskom kontrolom, kako bi osigurao da situacija ne eskalira u katastrofu.
Nuklearnu elektranu Zaporižje, koja proizvodi četvrtine struje za Ukrajinu, danima su doslovno tijelima branili stanovnici Enerhodara. Gradonačelnik im je poručio da se više ne opiru:
"Pozivam civilno stanovništvo da ne provocira vojne snage Ruske Federacije. U ovoj situaciji naš je cilj osigurati najmirnije uvjete rada svim inženjerskim mrežama i pružateljima komunalnih usluga."
Napad na nuklearku osudili su europski i NATO čelnici, glavni tajnik Jens Stoltenberg:
"Dani koji dolaze vjerojatno će biti gori, s više smrti, više patnje i više razaranja jer ruske oružane snage unose teže oružje i nastavljaju napade diljem zemlje."
Njemački kancelar Olaf Scholz:
"Mi smo, naravno, uvijek spremni na situaciju u kojoj može doći do istjecanja radioaktivnih elemenata. Ali to se sada nije dogodilo. Ipak, pokazuje koliko je situacija opasna."
Od ruskog predsjednika Vladimira Putina danas ni riječi o nuklearki. Poručio je Ukrajincima da nema zle namjere prema njima, a zapadnim saveznicima da se smire:
"Nemamo nikakve neljubazne namjere prema susjedima. Također bih im savjetovao da ne zaoštravaju situaciju, da ne nameću nikakve sankcije. Svoje obveze ispunjavamo, ispunjavat ćemo ih i dalje. Ne vidimo potrebe za pogoršanjem. Sve naše akcije uvijek su odgovor na neprijateljske postupke prema Ruskoj Federaciji."
Bombardiranje Ukrajine nastavlja se. 47 civila je samo jučer poginulo u granatiranju stambenog naselja i dviju škola u Černihivu.
Cijeli prilog sa scenama ratnih stradanja gradova u Ukrajini pogledajte ovdje: