OBJAVLJENA VELIKA ANALIZA /

'Ruska invazija podijeljena je u dvije faze, a autsajder Ukrajina pobjeđuje - i ovako će privesti rat kraju'

Image
Foto: Profimedia

Fokus ruskih bombi su krvlju natopljeni gradovi na istoku. Oružjem većeg dometa žele slomiti volju Ukrajine za borbom. A čini se da nijedan plan ne funkcionira

24.2.2023.
13:22
Profimedia
VOYO logo

"Dizalice koje se nadvijaju nad srušenim kućama na ukrajinskoj staroj liniji bojišnice dokaz su da autsajderi pobjeđuju. Dok rusko oružje pretvara druge gradove u ruševine, radnici obnavljaju najrazorenije dijelove sjevernog Harkiva pogođenog bombama", započinje The Sunov izvjestitelj Jerome Starkey svoju priču o ratnoj situaciji u Ukrajini.

"Prije godinu dana šćućurio sam se na zaleđenoj gradskoj obilaznici dok je rafal ruskih granata vrištao iznad naših glava i uništavao stanove iza nas. Grad je odbio ruski tenkovski napad i za prkosnu borbu kažnjen je smrtonosnim, višemjesečnim bombardiranjem minobacačima, tenkovima, haubicama, raketama, kazetnim bombama i krstarećim raketama. U njegovim najmračnijim danima cijele obitelji - s novorođenčadima i odanim psima - živjele su u podzemnim vlakovima podzemne željeznice kako bi se sklonile od napada. Hodati gradom značilo je riskirati život. Ali isprva polako, a onda vrlo iznenada, Ukrajina je otjerala svoje osvajače natrag...", piše Starkey te dodaje kako je ruski kolaps u ruralnom Harkivu bio jedan od tri ključna poraza ruske vojske u ratu, zajedno s njezinim povlačenjem iz Kijeva u ožujku i iz Hersona u listopadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
365 DANA RATA U UKRAJINI /

Ključni događaji koji su obilježili krvavi Putinov pohod: Od prijetnji nuklearnim oružjem i pokolja pa do osvete Ukrajinaca

Image
365 DANA RATA U UKRAJINI /

Ključni događaji koji su obilježili krvavi Putinov pohod: Od prijetnji nuklearnim oružjem i pokolja pa do osvete Ukrajinaca

Danas su ti gradovi daleko od sigurnih, ali natruhe normalnog života se vraćaju. U Kijevu i Harkivu izbjeglice više nisu u tunelima podzemnih željeznica, električni tramvaji rade, a zavijanje sirena za zračnu uzbunu sada je postalo toliko ustaljeno da se ljudi jedva trznu. Oružje koje je nekoć udaralo po ovim sjevernim gradovima izbačeno je iz dometa. Vladimir Putin je prisiljen koristiti oružje većeg dometa kao što su prenamijenjene rakete S-300 koje su ovog tjedna udarile u Harkiv.

San drhtavog tiranina o munjevitoj pobjedi bio je toliko spektakularno pogrešan da su njegovi posrnuli vojni planeri pokušavali iznijeti planove B, C i D, naglašava The Sunov reporter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradovi natopljeni krvlju

Općenito, ruski rat sada je podijeljen u dvije kampanje. Fokus ruskih bombi su krvlju natopljeni gradovi na istoku. Oružjem većeg dometa žele slomiti volju Ukrajine za borbom. A čini se da nijedan plan ne funkcionira.

Britanski ministar obrane Ben Wallace rekao je da je Moskva pribjegla taktici iz Prvog svjetskog rata. Loše obučene trupe i plaćenici jurišaju na Ukrajince da bi potom bili pokošeni mitraljezima i topništvom. Napredak se mjeri u metrima.

Procjene zapadnih obavještajnih službi pokazuju da Rusija trenutno ima tisuću žrtava dnevno. Izgubili su gotovo 200.000 ljudi, što poginulih, što ranjenih ili dezertera od početka rata. I usprkos Putinovim naredbama da se mobilizira 300.000 vojnih obveznika prošle godine, zapovjednici se bore da okupe značajnu pričuvu na bojnom polju jer su trupe imale malo ili nimalo obuke.

Uz to, Ukrajina ima sreće. Zima je blaga. I u svim osim u najteže pogođenim gradovima na prvoj liniji, trgovine imaju hranu, benzinske postaje imaju gorivo, a centralne toplinske stanice rade normalno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rizik za Kijev je da što dulje traje ovaj rat iscrpljivanja time se pojačava snaga Moskve. U konačnici, Rusija ima više ljudstva. Ako Putin prizna da se radi o ratu, a ne o specijalnoj vojnoj operaciji, mogao bi narediti i mobilizaciju milijuna.

Na početku rata, ukrajinske oružane snage odbijale su dragovoljce jer su imali snažnu podršku. Dosad su izgubili najmanje 100.000 ljudi. Svi muškarci sposobni za borbu s vojnim iskustvom već su u borbi. Saveznici, uključujući Britaniju, obučavaju nove regrute dok istovremeno kupuju granate iz daleke Afrike i Južne Azije kako bi zadržali Ukrajinu u borbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija pokušava kupiti granate od Sjeverne Koreje, a navodno čak i Kine, tvrde američki dužnosnici.

Ono što je Ukrajini nedostajalo u masovnosti, nadoknadila je lukavstvom, moralom i visokotehnološkim oružjem. Deseci zapadnjačkih borbenih tenkova — uključujući 14 Challenger 2 — trebali bi stići za nekoliko tjedana. Izazov za Kijev u nadolazećoj godini jest može li upotrijebiti taj teški oklop da ponovno ostvari uspjehe oko Kijeva, Harkiva i Hersona - i preokrene rat odlučno u svoju korist.

Ništa nije nemoguće

"Predsjednik Volodimir Zelenskij ističe da mu trebaju zrakoplovi F-16 za borbu s tenkovima i više raketnih sustava većeg dometa kako bi ugrozili ruska opskrbna središta duboko iza linija bojišnice. Prošle se godine našalio da će ponovno zauzeti Krim taman u vrijeme za ljetnu sezonu roštiljanja. To je djeluje teško dostižno, ali nije nemoguće. U glavama ukrajinskih branitelja ništa nije nemoguće", naglašava Starkey.

"Prošle godine u ovo doba predsjednik SAD-a Joe Biden priznao je da se priprema za pad Kijeva, možda čak i za kraj Ukrajine. Ali Kijev stoji, rekao je."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ukrajina stoji. I većina svijeta stoji uz nju. Najbolje čemu se Putin može nadati je da se nastavi trzati do pat pozicije i nadati se da će jedinstvo Zapada puknuti. Najbolje čemu se Ukrajina može nadati je novi spektakularan napredak, snažan zamah, podizanje morala i potiskivanje Rusije sa svog teritorija", zaključuje Sun svoju analizu.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo