Članice Europske unije žele rusiji zadati nove probleme. Detalje sankcija iznio je šef europske diplomacije Josep Borell.
One bi trebale uključiti ograničenje cijena ruske nafte, zabranu izvoza aviokomponenti iz Unije u Rusiju i ograničenje uvoza ruskog čelika. Europski lideri još moraju razgovarati o zabrani pružanja IT, inženjerskih i pravnih usluga Rusima, kao i o daljnoj zabrani tehnološkog izvoza.
"Postavili smo novi set općih i osobnih sankcija. Coreper i veleposlanici naporno su radili na tome. Sinoć su sudjelovali na sastancima koji su nastavljeni jutros. Vjerujem da ćemo prije kraja ove plenarne sjednice postići dogovor", rekao je Borell.
O ovim će temama uživo u Pragu razgovarati čelnici zemalja Europske unije, a neformalni samit Europskog vijeća, na koji stiže i hrvatski premijer. Sutra se u Pragu prvo sastaje nova Macronova incijativa, sve prati RTL-ova reporterka Dajana Šošić koja se javila uživo iz Praga i pojasnila o čemu je riječ:
"Riječ je o prvom sastanku nove europske političke zajednice. Na njega su, osim članica Unije, pozvane i nečlanice - njih 17. Pozvane su zemlje regije, Turska, a i Velika Britanija koja bi, zanimljivo, trebala biti domaćin idućeg summita što govori o svojevrsnom približavanju odnosa nakon izlaska iz Unije. Ideja inicijative je približavanje europskih zemalja što se tiče zajedničke politike i obrambene strategije, bez obzira na njihove statuse, jesu li članice ili nisu. Kritika ove ideje ide u smjeru da je riječ o još jednoj europskoj pričaonici bez stvarne političke moći, kako je riječ o svojevrsnoj utješnoj nagradi za one koji čekaju proces proširenja. Ova inicijativa trebala bi se sastati dva puta godišnje. Sutra su u fokusu glavne teme - ukrajinska kriza, pitanje gospodarstva, klimatske promjene, energetike, ali se ne očekuje formalni dokument."
Na pitanje kakav je stav zemalja oko najnovijeg paketa sankcija Rusiji, novinarka je izvjestila:
"Češko predsjedništvo potvrdilo je osmi paket sankcija, bilo je određenih protivljenja mađarske strane, ali sve se na brzinu dogovorilo kako bi sve bilo spremno za sastanak lidera u petak. Dertalji se bruse. Ono što je glavno je ograničenje izvoza ruske nafte za treće zemlje putem brodova, tu je bilo protivljenja Malte, Cipra i Grčke s obzirom na njihovu brodarsku industriju. Ali i to je dogovoreno, oni su obeštećeni. Važno je što stoji u dokumentu zabrana transporta ruske nafte preko Hrvatske, iako se ranije spominjalo izuzeće. U dokumentu stoji kako to narušava energetsku stabilnost regije. Neslužbeno, cilja se na Srbiju s obzirom na njeno ponašanje oko sankcija Rusiji. Također će tema biti pitanje cijene plina. Hrvatska se zalaže za globalno ograničenje cijena plina kako bi se zaštitilo poduzetnike i kućanstva."