Pravi embargo na rusku energiju, plin i nafru, od strane zapadnih zemalja mogao bi zaustaviti rat u Ukrajini, tvrdi bivši glavni ekonomski savjetnik predsjednika Vladimira Putina.
Dr. Andrei Illarionov rekao je za BBC da Rusija "nije shvaćala ozbiljno" prijetnje drugih zemalja o smanjenju potrošnje energije.
Unatoč pokušaju da smanji ovisnost o ruskim izvorima, Europa nastavlja kupovati naftu i plin.
Prošle godine je rast cijena značio da su prihodi od nafte i plina činili 36% državne potrošnje Rusije. Velik dio tog prihoda dolazi iz Europske unije, koja oko 40% svog plina i 27% nafte uvozi iz Rusije.
Ovog je tjedna njegov visoki diplomat EU Josep Borrell rekao da je "milijardu eura ono što Putinu plaćamo svaki dan za energiju koju nam on opskrbljuje".
Illarionov je rekao da ako zapadne zemlje "pokušaju provesti pravi embargo na izvoz nafte i plina iz Rusije... Kladim se da će vjerojatno u roku od mjesec ili dva ruske vojne operacije u Ukrajini, vjerojatno biti obustavljene" .
"To je jedan od vrlo učinkovitih instrumenata koji još uvijek posjeduju zapadne zemlje", dodao je.
Dok se trgovina naftom i plinom nastavila za vrijeme sukoba, široko rasprostranjene sankcije znače da su mnoge druge gospodarske aktivnosti zaustavljene, mnoge strane tvrtke su se povukle, a izvoz je poremećen.
Jedno nedavno istraživanje ruske središnje banke čak predviđa da će se gospodarstvo ove godine smanjiti za 8%, dok Međunarodni institut za financije kaže da bi mogao pasti za čak 15%.
Illarionov je sugerirao da je Putin spreman podnijeti udar na gospodarstvo koji pokazuje gdje su njegovi prioriteti.
"Njegove teritorijalne ambicije, njegove imperijalne ambicije puno su važnije od bilo čega drugog, uključujući život ruskog stanovništva i financijsku situaciju u zemlji... čak i financijsko stanje njegove vlade", rekao je.