U Ruskoj se vladi ovih dana najviše izdvajaju Putin i njegov ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov te su za sada jedini osobno potpali pod sankcije Zapada, no u središte pozornosti svojim se oštrim prijetnjama uzdigla još jedan figura. Radi se o Mariji Zaharovoj, glasnogovornici ruskog Ministarstva vanjskih poslova, čija je prijetnja ratom Švedskoj i Finskoj, ako se ove dvije zemlje priključe NATO-u, šokirala svijet, a zapad joj je uzvrati prijetnjom sankcijama protiv nje osobno.
"Nesvrstanost finske vlade u pogledu vojnih saveza smatramo važnim čimbenikom u osiguravanju sigurnosti i stabilnosti u sjevernoj Europi", rekla je Zaharova u petak.
S obitelji je dugo živjela u Pekingu. Otac, također diplomat, od '81. godine radio je u tamošnjem sovjetskom veleposlanstvu, nakon čega je postao zamjenik glavnog tajnika Šangajske organizacije za suradnju. Kada se raspadao Sovjetski Savez, njezina je obitelj bila u Pekingu, odakle se vratila 1993.
Zaharova je jednom prilikom otkrila da je majci još kao mala rekla da se želi baviti diplomacijom, na što joj je ona odgovorila da u Rusiji "žene ne mogu biti diplomati niti dopisnice."
Diplomirala je na temu Kine s odličnim uspjehom i mnoštvom preporuka, no kada se htjela zaposliti u odjelu za Aziju ministarstva vanjskih poslova dobila je svoju prvu odbijenicu.
Ipak, preko veze se zaposlila u Ministarstvu vanjskih poslova, kao službenica za tisak u njegovu odjelu za Kinu. Lavrova je prvi puta upoznala početkom 2000-tih, a s njim se našla i na misiji u Ujedinjenim narodima, u New Yorku. Godine 2015. imenovana je ravnateljicom Odjela za informiranje i tisak te je postala prva žena u povijesti na toj poziciji u Rusiji. Članica je kolegija ruskog Ministarstva vanjskih poslova, napisala je više znanstvenih radova te je dobitnica brojnih nagrada. Primila je i Orden časti za veliki doprinos u provedbi vanjske politike Ruske Federacije i dugogodišnju savjesnu diplomatsku službu, a 2017. u Kremlju je odlikovana i Ordenom prijateljstva.
Pažnju svjetskih medija privukla je i krajem svibnja prošle godine, kada je novinaru finske televizije, Erkku Mikkonenu, suptilno zaprijetila da će ga poslati u Čečeniju. Mikkonenu je Zaharovu upitao o anti-LGBT kampanji koju je u toj pokrajini pokrenuo Ramzan Kadirov. Ona nije odgovorila direktno novinaru, već se obratila čečenskom vođi koji je optužen za kršenje ljudskih prava, mučenje i ubijanje.
"Gospodine Kadirov, današnjem brifingu nazoči predstavnik finske televizije. Hoćete li mu moći organizirati putovanje u Čečeniju tijekom kojeg će možda pronaći odgovore na pitanja koja ga toliko zanimaju?", rekla je tada Zaharova.
"Ne bojite se, zar ne? Ponavljam, mi se ovdje ne šalimo, mi aktivno radimo na tome da vas pošaljemo izravno u Čečeniju", dodala je obraćajući se novinaru, koji je u kasnijem razgovoru za BuzzFeed rekao da je iskustvo bilo vrlo neugodno.
A Zaharova je jednom je svojom objavom na Facebooku iz 2020. godine izazvala lavinu reakcija u Srbiji. Komentiravši sastanak u Bijeloj kući u Washingtonu, gdje su srpski predsjednik Aleksandar Vučić i tadašnji kosovski premijer Avdullah Hoti potpisali sporazume o ekonomskoj suradnji u nazočnosti predsjednika Donalda Trumpa, rekla je:
"Ako ste pozvani u Bijelu kuću, a stolica je postavljena kao da vas ispituju, sjedite kao na fotografiji broj 2. Tko god da jeste. Vjerujte mi."
Uz to je objavila fotografiju Vučića koji sjedi na stolici ispred ogromnog stola za kojim sjedi Trumpte fotografiju scene iz 'Sirovih strasti' koja prikazuje Sharon Stone na ispitivanju.
Za Vučića je to također bio neugodan incident, za koji je ustvrdio da više govori o Zaharovoj, nego o njemu.
"Marija Zaharova najviše govori o sebi. Primitivizam i prostakluk govore o njoj, kao i o onima koji su je imenovali. Neka se oni time bave, ja joj neću odgovarati. Ja sam u Washingtonu štitio naše odnose s Ruskom federacijom, odbio sam potpisati da ćemo kupovati LNG koji je dvaput skuplji, a koji je bio u prvoj verziji. Ali što ćete, ljudi ne znaju cijeniti što Srbija jedina nije uvela sankcije Rusiji, jedina koja s Rusijom izvodi vježbe,", rekao je tada Vučić.
No, uskoro je uslijedila i službena isprika Putina i Lavrova.
"Predsjednik Putin nikad mi se nije ni zbog čega ispričao, nije to napravio ni Sergej Lavrov. Ali ovaj su se puta obojica ispričala. Mislim da smo u dobrim odnosima i za mene je ovo bio prolazan, nebitan incident", rekao je Vučić za BBC, a Zaharova je kasnije rekla kako nije htjela uvrijediti Vučića, nego komentirati američku aroganciju.