Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u četvrtak zakon kojim se poništava ruska ratifikacija Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa, uz objašnjenje da se Moskva na taj način želi uskladiti sa Sjedinjenim Državama.
Rusija je rekla da neće obnoviti testiranja osim ako ih Washington obnovi, kao i da poništenje ratifikacije ne mijenja njezin nuklearni stav ni način na koji dijeli informacije o svojim nuklearnim aktivnostima.
Washington je potpisao, ali nikad nije ratificirao sporazum iz 1996. Putin je rekao da želi da Rusija, koja je potpisala i ratificirala pakt, zauzme isto stajalište o sporazumu kao i SAD.
Novo doba nuklearnih pokusa?
Neki zapadni stručnjaci za kontrolu naoružanja zabrinuti su da bi se Rusija mogla približiti testiranju radi zastrašivanja u jeku rata u Ukrajini.
Putin je rekao 5. listopada da nije spreman reći treba li Rusija nastaviti s nuklearnim testiranjem nakon što su neki ruski sigurnosni stručnjaci i zastupnici pozvali na testiranje nuklearne bombe kao upozorenje Zapadu. Takav potez mogao bi pokrenuti novo doba nuklearnih pokusa velikih sila, strahuju zapadni stručnjaci.
Putinovo odobrenje zakona o povlačenju ratifikacije objavljeno je na vladinoj mrežnoj stranici na kojoj se navodi da odluka odmah stupa na snagu. Oba doma ruskog parlamenta odobrila su taj potez.
Postsovjetska Rusija nikad nije provela nuklearno testiranje. Sovjetski Savez posljednji put je to učinio 1990., a Sjedinjene Države 1992. godine.
SAD nametnuo nove sankcije Rusiji
Sjedinjene Države uvele su u četvrtak sveobuhvatne nove mjere protiv Moskve zbog rata u Ukrajini, koje ciljaju, među ostalim, buduće energetske kapacitete Rusije, izbjegavanje sankcija i samoubilačku bespilotnu letjelicu koja je bila prijetnja ukrajinskim vojnicima i opremi. Sankcije ciljaju stotine osoba i subjekata.
Najnovije mjere usmjerene su protiv subjekta uključenog u razvoj, rad i vlasništvo nad ogromnim projektom u Sibiru poznatom kao Arctic-2 LNG, stoji u priopćenju State Departmenta. Svrha projekta je isporučivanje ukapljenog prirodnog plina na globalna tržišta.
Washington je uveo sankcije protiv proizvodnje dronova KUB-BLA i Lancet koje koristi ruska vojska u Ukrajini. Američko ministarstvo trgovine u četvrtak je dodalo 13 subjekata u Rusiji i Uzbekistanu na svoj popis kontrole izvoza zbog djelovanja protivnog američkoj nacionalnoj sigurnosti ili vanjskoj politici.
POGLEDAJTE VIDEO: Koje bi se arapske zemlje mogle uključiti u sukob Izraela i Palestine? 'Najviše je profitirao Vladimir Putin'
Moskva spremna za sankcije
SAD se također sada pozabavio izbjegavanjem sankcija putem Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turske. Ministarstvo financija objavilo je da tvrtke sa sjedištem u tim zemljama nastavljaju slati robu s dvojnom namjenom visokog prioriteta u Rusiju, uključujući komponente na koje se Moskva oslanja za svoje sustave naoružanja.
Sedam banaka sa sjedištem u Rusiji i deseci industrijskih tvrtki također su pogođeni sankcijama ministarstva financija, uključujući Gazpromneft Catalytic Systems LLC, za koje ministarstvo financija SAD-a kaže da proizvodi kemijske agense za naprednu preradu nafte u Rusiji.
Kremlj je u četvrtak rekao kako očekuje da će mu Zapad nametnuti još strože sankcije zbog rata, ali sve više raste sentiment da takve kazne štete zapadnim interesima dok se rusko gospodarstvo dobro prilagođava.