Pao Mariupolj /

Putin čeka da vojnici i civili iz Azovstala počnu izlaziti po hranu i vodu. Naredio: 'Ne smije izaći ni muha!'

U čeličani Azovstalj i dalje otpor ruskoj agresiji pruža oko tisuću ukrajinskih vojnika, ali se skrivaju i stotine civila, među kojima i djeca

21.4.2022.
18:34
VOYO logo

Za kratkim stolom, čitajući s papira, ruski ministar obrane priopćio je svom šefu: Mariupolj je ruski. Oružane snage Ruske Federacije i policija Donecke Narodne Republike oslobodile su Mariupolj.

Da slome otpor 1000 ukrajinskih vojnika u čeličani Azovstalj, tvrdi, trebat će im još tri, četiri dana. No, ruski je predsjednik napad zabranio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predloženo osvajanje industrijskog područja smatram besmislenim. Naređujem da se prekine. To je slučaj kada moramo misliti, odnosno uvijek moramo misliti, ali u ovom slučaju još više, o očuvanju života i zdravlja naših vojnika i časnika. Nema potrebe spuštati se u katakombe i puzati pod zemlju kroz te industrijske objekte. Blokirajte ovu industrijsku zonu tako da ni muha ne prođe.

Čekat će da vojnici Azova sami Iziđu, vjerojatno kada im ponestane hrane i vode. Gradonačelnik Mariupolja traži prekid vatre da vojska i civili napuste grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Štogod oni rekli, grad jest i ostat će ukrajinski!", rekao je gradonačelnik Vadim Bojčenko.

Na granate kojima gađaju čeličanu Rusi vješaju letke o predaji. A na radiju se vrti ova poruka:

"Vaše zapovjedništvo je pobjeglo. Rezerve streljiva su uništene. Nema pomoći. Daljnjim ste otporom osuđeni na propast."

Iako Ukrajinci kažu da sve to znači da Rusi nemaju snage zauzeti čeličanu, vojnici Azova ovise sami o sebi, jer vojna pomoć, potvrdio je i sam predsjednik, neće im stići.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svjesni smo da Rusi drže većinu Mariupolja. No, još postoji dio grada u kojem su naše trupe. Oni će zasad ondje i ostati", rekao je predsjednik Volodimir Zelenski.

Ipak, tvrde da su uspjeli evakuirati četiri autobusa civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'apel svijetu' /

U čeličani u Mariupolju ima i Hrvata: 'Naš Toni iz Dalmacije javio se prije tri dana. Rekao je da ima puno civila, a nemaju ni hrane ni vode'

Image
'apel svijetu' /

U čeličani u Mariupolju ima i Hrvata: 'Naš Toni iz Dalmacije javio se prije tri dana. Rekao je da ima puno civila, a nemaju ni hrane ni vode'

Osvajanjem Mariupolja Rusi zatvaraju obruč na istoku Ukrajine. Od Harkiva do Krima - imaju prevlast. U gradovima uz taj obruč i u njegovu nastavku - stanovnici očajni.

"Samo želim primirje, želim ići kući, ne želim ništa drugo. Želim da djeca budu sretna, da ovo nikada više ne vide i ne čuju", rekla je Ana Kozir iz Dnjipra.

"Napuštamo Mikolajiv jer je ovdje sve opasnije. Jednom smo bili granatirani. Jako je teško ovdje preživjeti s našom djecom", kazala je Tatjana Boršova iz Mokolajiva.

Uznemirujuće snimke stižu iz kijevskog predgrađa Buče, poprišta nedavnog masakra. Preostali su stanovnici postali grobari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ruke mi se tresu svako jutro. Toliko da, kada se probudim, ne mogu otipkati broj niti poslati poruku mobitelom. Popodne se obično smirim", rekao je stanovnik tog grada, Vlad Minčenko.

Drugo bombardirano predgrađe glavnog grada, Borodjanku, obišli su španjolski i danski premijeri. Europska unija planira šesti paket sankcija. Posljedice dosadašnjih Rusi itekako osjećaju, boje se gladi, pa kupuju zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potražnja je veća nego lani. Već smo dovezli drugu pošiljku krumpira, rasprodaje se. Čini mi se da će i oni koji dosad nisu sadili, posaditi krumpir ove godine. I travnjake pretvaraju u vrtove i sade", rekla je prodavačica u vrtnom centru, Natalija Semionova.

Iz Moskve ne odustaju. Kažu, operacija ide po planu, u Kijev su poslali svoje pisane zahtjeve. Ukrajinci pak predlažu pregovore jedan na jedan - u Mariupolju. Iako na dugom štapu, to bi dalo tračak nade opkoljenim braniteljima i civilima kojima vrijeme curi. 

savrseni
USKORO
VOYO logo