CNN je zabilježio priču o vojnicima u plitkim i uskim rovovima u okruku Mikolajiva.
U rovu je muškarac sa svoja dva odrasla sina. Ovo im je prvi zajednički rat. Prvi put kao vojnici. Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin napao njihovu zemlju, otišli su u vojsku kao obitelj da se prijave za borbu.
Yaroslav je 59-godišnjak, a jedan od njegovih sinova, 34-godišnji Nazar ima dva sina. Drugi sin, 26-godišnji Pavlo ima kći.
Ostavili su svoje žene i djecu da odu na prve crte bojišnice, ali su tražili da ostanu zajedno u istom bataljunu. Boreći se kao obitelj i za svoju obitelj njihova misija je "vrlo laka i jednostavna", rekao je Yaroslav za CNN.
"Što da kažem, volimo svoju zemlju i borit ćemo se za nju do samog kraja", rekao je.
Priznaju da onima koji su još uvijek kod kuće možda neće biti tako lako, posebno Jaroslavovoj ženi kojoj su muž i sinovi u opasnosti.
„Majka se sigurno brine zbog nas. Ona je nervozna. Također, naše žene i naša djeca su zabrinuti. Ali ipak, mi smo ovdje, mi se borimo za svoju zemlju", kazao je Nazar.
Oni su ne samo u dometu topništva, već i u opasnosti od snajperista. Rovovi iz kojih brane Ukrajinu nalaze se na poljoprivrednom zemljištu u okrugu Mikolajiv, u blizini obale Crnog mora.
Zamjenik zapovjednika snaga, koji se također zove Nazar, ima samo 37 godina. Rekao je da je u jednom napadu izgubio četiri vojnika i da je to bio njegov najgori dan u ovom ratu. Služio je u redovnoj vojsci i borio se protiv separatista koje je podržavala Rusija u istočnoj Ukrajini 2014. Kada je invazija počela, i on se prijavio za službu.
"Neprijatelj je došao u našu zemlju, u našu kuću, kukavički pod okriljem noći, bez objave rata počeo je granatirati naše gradove i sela", rekao je.
"Otišli su sve do Kijeva, ušli u predgrađa Buče i Irpina. Nemamo drugog izbora. Mi branimo svoju zemlju. Nismo došli u tuđi dom. Nismo Rusi koji provaljuju u tuđe kuću. Štitimo naše obitelji, našu djecu, svoje roditelje", poručio je Nazar.
Rekao je da se bori za sigurnost cijele Ukrajine, uključujući istočna područja koja su sada pod ruskom kontrolom, i Krim koji je Rusija pripojila 2014. godine.
Za sada, mora ograničiti svoje trupe na skrivanje u rovovima graniče s ravnim otvorenim prostranstvima poljoprivrednog zemljišta i šikara. Ako provedu previše vremena u nekom selu, rekao je da se boji da bi to moglo dati razlog Rusima da ga napadnu.
Prema riječima jednog lokalnog stanovnika po imenu Anatolij, topnički udari su već uobičajeni u selima u blizini linija fronte. Rekao je da je njegov susjed ubijen samo dan prije u napadu koji je uništio njegovu kuću.
No, dok biciklira kroz selo u kojem je živio cijeli svoj život, rekao je da sada ne vidi razlog za odlazak.
U drugom selu dalje od linija bojišnice, žena po imenu Tatiana Bozko ispričala je za CNN što se dogodilo kada su ruski vojnici došli u njeno selo.
Odveli su njezinog muža, proukrajinskog bivšeg učitelja koji je radio u seoskoj školi, rekla je. Rekla je da vjeruje da su neki od njezinih susjeda koji podržavaju Rusiju predali njezinog muža.
"Sirgey je bio vrlo ljubazan i bistar čovjek. Mrzili su ga samo oni koji su bili za Rusiju", rekla je, te dodala da je bio duša svakog okupljanja.
Odveden je iz njihove kuće, a ona ga više nikada nije vidjela.
Njegovo tijelo pronađeno je nekoliko dana kasnije, bačeno u jarak ispod madraca. Netko je u selu primijetio iskrivljenu ruku koja je stršila, a bilo je i drugih znakova mučenja.
"Prebijen je. Bilo je strašno. Očito je upucan dok je još bio živ. Bilo je rupa", rekla je tiho plačući.
Tatiana je umirovljena učiteljica u 60-ima, sada živi sa strašnim mislima o posljednjim trenucima svog supruga. Tri stvari joj daju utjehu: sin, majka kojoj pomaže da preživi i ukrajinska vojska.