Proruski namještenici u Hersonu danima nalažu evakuaciju stanovništva pred očekivanom ukrajinskom protuofenzivom.
Stanovnicima je ovog vikenda rečeno da uzmu "dokumente, novac, dragocjenosti i odjeću" zbog "napete situacije na fronti", a izvijestili su i da je u nedjelju da je došlo do "naglog porasta" broja civila koji pokušavaju pobjeći.
"Svi civili moraju odmah napustiti grad i prijeći na istočnu obalu Dnjepra", glasilo se subotnje naređenje.
Američki Institut za proučavanje rata rekao je da hitni poziv ukazuje na to da okupatori "ne očekuju brzi povratak Rusa ili civila" u grad, te se čini da ga pokušavaju iseliti kako bi oštetili njegove "dugoročne socijalne i ekonomska održivost", piše The Guardian.
Mnogi od njih već su otišli, a u posljednjih tjedan dana organizirane su evakuacije na područja Rusije i Krima. Upravo su zato mnogi Ukrajinci ostali, a život u okupiranom gradu pretvorio se u pakao.
"Ti Rusi su rekli da su osloboditelji, samo su nas počeli pljačkati!" kaže rekao je za BBC uplakani Fedir iz sela Kreščenivka.
Kaže da su mu uzeli auto, namještaj i madrace. Gotovo svaka kuća u njegovoj ulici je oštećena. Ovaj 69-godišnjak živi u južnom predjelu Hersona koji su ukrajinske trupe okupirale ranije u listopadu.
"Glava me boli od svih granatiranja, umalo smo umrli od gladi u prvih nekoliko mjeseci", rekao je.
Još uvijek nema struje ni vode, a mještani se za hranu oslanjaju na volontere.
Drugi je stanovnik Hersona opisao kao napetu, s "emocionalno iscrpljenim" ljudima, ulicama praznima, a ruski vojnici često su viđeni u civilu.
"Nažalost, mnogi stanovnici Hersona morali su razmisliti o napuštanju grada. Svatko je imao svoje razloge, brige i strahove. Ali 100% sam siguran da nitko nije htio ići", rekla je jedna stanovnica Hersona za CNN.
Rekla je da je Herson postao grad duhova. Deseci tisuća njegovih stanovnika već su ga napustili od početka ruske okupacije u ožujku.
Polja su prošarana ruskim projektilima koji su ostali neeksplodirani zbog mekog tla. Sela su uglavnom uništena kako okupacijom tako i nedavnim oslobođenjem. Unatoč jezivo tihom i vidljivom razaranju, ima kretanja. Ukrajinska vozila popravljaju se uz rubove cesta. Transporteri i tenkovi povremeno tutnjaju naprijed-natrag iz smjera grada.
Stanovnika nema, ali postoji značajna vojna aktivnost. Logistička opskrbna linija čini arteriju prema kontinuiranoj protuofenzivi Ukrajine, a također vraća život u sela kroz koja se kreće.
"Puno ljudi daleko od bojišnice slavi", rekao je jedan vojnik. Dodaje da su pomalo nervozni zbog odlaska na frontu. "Tvoje srce ponekad drugačije kuca. Ali mi smo se prijavili za ovo. Dali smo obećanje."
"Problem je što su sela sravnjena s zemljom. Nema se gdje sakriti. Ako nemamo nadmoć u zraku, bit će teško. Ponestaje nam aviona, tri-četiri su oborena prošloga tjedna. U tom slučaju nemamo mjesta za skrivanje", rekao je.
U jednoj školi koju su Rusi koristili kao bazu, njihove zalihe, municija i smeće su razbacani na sve strane. Ovo nisu tragovi disciplinirane sile. To je dokaz da su se svađali u bijedi i otišli u žurbi, piše BBC.
Njihovi su novinari u Hersonu pričali sa ženom po imenu Alyona, a sreli su je u vrtiću koji je vodila. Živjela je pod okupacijom dva mjeseca prije nego što je morala pobjeći. Rusi su je stavili na "crnu listu", jer je navodno opskrbljivala seljane hranom i pomagala im u evakuaciji.
"Samo su ostavili nered. Nered i bol", kaže Alyona. "Kada sam došla ovdje prvi put nakon oslobođenja, samo sam stajala i plakala. Stvarno je teško."
Alyona kaže da kada je prvi put srela ruskog vojnika, on ju je pitao "tko ti je dopustio da tako dobro živiš?" Drvena kuća njezine obitelji ostala je gotovo prazna nakon što su Rusi sve odnijeli.
Kako ruski stisak nad Hersonom i dalje slabi, rastu strahovi da će primijeniti politiku "spaljene zemlje". Ukrajina je već optužila ruske trupe da se pripremaju dići u zrak obližnju branu Kahovka. Rusija to negira, ali ako se to dogodi, Kijev kaže da bi to dovelo do poplave 80 naselja. Vjeruju da to ukazuje na pristup "ako mi to ne možemo imati, ne može nitko".