Ruska agencija Interfax objavila je danas priopćenje ministarstva obrane Ruske Federacije u kojem se navodi da se vojska Rusije sada koncentrira na "oslobađanje Donbasa". Riječ je o području teritorija samoproglašenih, međunarodno nepriznatih "narodnih republika" Donjeck i Luhansk.
Priopćenje navodi i to da generalno nije isključen i napad na velike ukrajinske gradove koji su se pripremili za opsadu.
Najzanimljiviji dio priopćenja je tvrdnja da ministarstvo obrane Rusije za ono što naziva "specijalnom operacijom", a zapravo je agresija na Ukrajinu, ima dvije opcije; ili zauzeti Donbass ili cijelu Ukrajinu.
Potonji plan već samo nekoliko dana poslije upada ratnog stroja Vladimira Putina u Ukrajinu, pokazao se da ide sve gore i gore. Ukrajina navodi čak 15.000 poginulih ruskih vojnika. Zapadne službe, pak, od pola tog broja do možda čak i svih 15 tisuća, ali dodaju i to da bi i bitno manji broj poginulih ruskih vojnika, značio do 40.000 ranjenih i zarobljenih.
Uz katastrofalnu logistiku, borbeni moral, ponekad i nevjerojatno pogrešne procjene vojnog vrha Rusija, a nasuprot tome organiziranost i žestoki odgovor ukrajinskih branitelja, cijela Ukrajina kao plan osvajanja nije opcija na koju bi se mnogi analitičari u ovim trenucima kladili kao uspješnu.
Danas je, pak, turski list Hürriyet prenio izjavu predsjednika Turske Recepa Tayipa Erdogana poslije jučerašnjeg sastanka državnika zemalja članica NATO-a u Bruxellesu:
"S Putinom bih mogao razgovarati ili ovog vikenda ili početkom sljedećeg tjedna. Kad budemo govorili o samitu NATO-a na susretu s njim, reći ću mu: 'Nakon svega, trebali biste biti arhitekt puta prema miru.' Pokušat ćemo naći način za okončati ovo i predložit ću mu da 'naše častan izlaz'."
Erdoganova sinoćnja izjava koju je dao novinarima u avionu, vraćajući se sa samita NATO-a, zanimljiva je i u kontekstu jučerašnjeg samita i u kontekstu današnjeg priopćenja ruskog ministarstva obrane da bi se "specijalna operacija mogla skoncentrirati na 'oslobađanje' Donbassa".
Uopće je zanimljiva već i činjenica da Erdogan javno najavljuje da će Putinu predložiti "častan uzmak", zapravo način da predstavi na domaćoj sceni, u Rusiji, da je svojim ratnim udarom po Ukrajini pobijedio.
Erdogan, naime, Putinu možda čak duguje i život otkako mu je predsjednik Rusije pomogao u lipnju 2016. da izbjegne pokušaj državnog udara u Turskoj kada su sekularno politički nastrojeni dijelovi vojske pokušali zaustaviti klerikalizaciju do tada kemalističke Turske.
U tom svjetlu su se narednih godina gledali mnogi potezi Erdogana, čak i ustupci Putinu u ratu u Siriji, gdje Erdogan sa svojim trupama ili paramilitarnim skupinama drži okupirane velike dijelove teritorija, odnosno sada odbijanje uvođenja sankcija Rusiji, iako Turska jest osudila napad Rusije na Ukrajinu.