Nije tako jednostavno /

Zašto nitko ne želi palestinske izbjeglice? Dva su ključna razloga zbog kojih su Egipat i Jordan rekli 'ne'

Image
Foto: Profimedia

U ratu oko stvaranja Izraela 1948. iz današnjeg Izraela je protjerano ili izbjeglo 700.000 Palestinaca

25.10.2023.
16:30
Profimedia
VOYO logo

Dok očajni Palestinci u zatvorenom pojasu Gaze pokušavaju pronaći zaklon od izraelskog bombardiranja, mnogi se pitaju zbog čega ih susjedni Egipat i Jordan ne žele primiti?

Ove dvije zemlje graniče s Izraelom na suprotnim stranama te dijele granice s Gazom i okupiranom Zapadnom obalom. Međutim, na prihvat izbjeglica odgovorile su negativno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egipatski predsjednik Abdel Fattah el-Sisi iznio je pak u srijedu svoje najoštrije primjedbe: kazao je da sadašnji rat nije usmjeren samo na borbu protiv Hamasa, koji vlada Pojasom Gaze, "već i pokušaj prisiljavanja civilnog stanovništva da migrira u Egipat". Upozorio je da bi to moglo narušiti mir u regiji, prenosi AP.

Dan ranije slično je rekao jordanski kralj Abdullah II. "Nema izbjeglica u Jordanu, nema izbjeglica u Egiptu", rekao je. Jordan je zemlja s već velikom palestinskom populacijom. Prema podacima UN-a, Egipat, koji se i sam suočava s rastućom gospodarskom krizom, također je već dom za oko devet milijuna izbjeglica i migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Raseljeni Palestinci postavljaju novi kamp u Khan Xounisu u Pojasu Gaze

Dva bitna razloga

Odbijanje prihvata palestinskih izbjeglica dodatno je ukorijenjeno u strahu da Izrael želi prisiliti Palestince na trajno protjerivanje na njihove zemlje te tako poništiti palestinske zahtjeve za državnošću, piše Blic.

El-Sisi je također kazao da bi masovni egzodus riskirao dovođenje militanata na egipatski Sinajski poluotok, odakle bi mogli pokrenuti napade na Izrael, ugrožavajući 40-godišnji mirovni sporazum između dviju zemalja.

Image
Foto: Profimedia

Povijest raseljavanja

U ratu oko stvaranja Izraela 1948. iz današnjeg Izraela je protjerano ili izbjeglo 700.000 Palestinaca. Palestinci taj događaj nazivaju "nakba" ("katastrofa" na arapskom). U šestodnevnom ratu 1967., kada je Izrael okupirao Zapadnu obalu i pojas Gaze, izbjeglo je još 300.000 Palestinaca, uglavnom u Jordan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Palestinskih izbjeglica i njihovih potomaka sada ima gotovo šest milijuna. Većina živi u kampovima i zajednicama na Zapadnoj obali, u Gazi, Libanonu, Siriji i Jordanu. Dijaspora se još više proširila – mnoge su izbjeglice izgradile život u zemljama Zaljeva ili na Zapadu.

Po završetku borbi u ratu 1948., Izrael je odbio dopustiti izbjeglicama da se vrate svojim domovima. Od tada, zemlja odbija palestinske zahtjeve za povratak izbjeglica kao dio mirovnog sporazuma, navodeći da bi to ugrozilo zemlju sa židovskom većinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ESKALACIJA NEPRIJATELJSTAVA /

Izrael je proširio planirane evakuacije zbog sve intenzivnijih sukoba s Hezbollahom

Image
ESKALACIJA NEPRIJATELJSTAVA /

Izrael je proširio planirane evakuacije zbog sve intenzivnijih sukoba s Hezbollahom

Nema jamstva povratka

Egipat strahuje da će se povijest ponoviti i da će velika palestinska izbjeglička populacija iz Gaze ostati u Egiptu zauvijek. Djelomično je to zato što nije jako kako će aktualni sukob završiti.

Izrael je poručio da namjerava uništiti Hamas, ali nema naznaka o tome što bi moglo uslijediti nakon toga i tko bi u tom slučaju preuzeo vodstvo Gaze. To je potaknulo zabrinutost da će ponovno zauzeti teritorij na neko vremensko razdoblje, raspirujući daljnji sukob. Izraelska vojska je rekla da će Palestincima koji su slijedili njihovu naredbu da napuste sjever Gaze i odu u južni pojas biti dopušteno vratiti se svojim domovima po završetku rata.

Egipat, međutim, nije uvjeren u to. El-Sisi je izjavio da bi borbe mogle trajati godinama ako će Izrael smatrati da nije dovoljno slomio militante. Predložio je da Izrael smjesti Palestince u svoju južnu pustinju Negev, pokraj Gaze, do završetka svojih vojnih operacija.

Image
Foto: Profimedia

"Egipćani će izaći u milijunima ako budu pozvani da to učine, oni su protiv bilo kakvog raseljavanja stanovnika Gaze na Sinaj", kazao je u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riccardo Fabiani, direktor projekta Međunarodne krizne skupine za Sjevernu Afriku, rekao je da je "nedostatak jasnoće Izraela po pitanju njegovih namjera u Gazi i evakuacije stanovništva sam po sebi problematičan". "Ova zbrka raspiruje strahove u susjedstvu", kazao je.

Egipat je pristao ponovno otvoriti svoj granični prijelaz s Gazom nakon razgovora američkog predsjednika Joe Bidena s El-Sisijem, kako bi se omogućio prolaz dvadesetak kamiona s humanitarnom pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Prilika za trajnu demografsku promjenu'

Arapske zemlje i mnogi Palestinci sumnjaju da bi Izrael mogao iskoristiti ovu priliku za nametanje trajnih demografskih promjena kako bi uništio palestinske zahtjeve za državnošću u Gazi, Zapadnoj obali i istočnom Jeruzalemu, koje je Izrael zauzeo 1967.

El-Sisi je u srijedu upozorio da je cilj egzodusa iz Gaze "eliminacija palestinske stvari, najvažnije stvari u našoj regiji". Poručio je da sada ne bi bilo rata da je davno pregovorima stvorena demilitarizirana palestinska država.

H.A. Heiler, suradnik Zaklade Carnegie, kaže: "Svi povijesni presedani upućuju na to da Palestinci, koji su bili prisiljeni napustiti palestinski teritorij, nisu se smjeli vratiti. Egipat ne želi biti suučesnik u etničkom čišćenju u Gazi."

POGLEDAJTE VIDEO: Izraelski premijer Netanyahu susreo se s talijanskom kolegicom Meloni u Tel Avivu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strah od izraelskih napada

Strahove arapskih zemalja dodatno je osnažio uspon desničarskih stranaka pod vladom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, koje blagonaklono gledaju na uklanjanje Palestinaca. Od napada Hamasa ta je retorika manje suzdržana, a neki desničarski političari i mediji čak pozivaju vojsku da sravni Gazu i protjera njezine stanovnike. Jedan zastupnik je rekao da bi Izrael trebao izvršiti "novu nakbu" u Gazi.

Egipat kaže da bi masovni egzodus iz Gaze doveo Hamas ili druge palestinske militante na njegovo tlo. To bi moglo biti destabilizirajuće na Sinaju, gdje se egipatska vojska godinama borila protiv islamskih militanata i u jednom trenutku optužila Hamas da ih podržava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Egipat podržava izraelsku blokadu Gaze otkako je Hamas došao na vlast 2007., uz strogu kontrolu ulaska materijala i prolaska civila. Također je uništio mrežu tunela ispod granice koje su Hamas i drugi Palestinci koristili za krijumčarenje robe u Gazu.

"Kairo ne želi u svojim rukama imati novi sigurnosni problem u ovoj problematičnoj regiji", rekao je Fabiani.

El-Sisi je upozorio na još gori scenarij - propast mirovnog sporazuma između Izraela i Egipta iz 1979. godine. Rekao je da bi prisustvom palestinskih militanata Sinaj postao "baza za napade na Izrael".

"Izrael bi imao pravo braniti se… i napao bi egipatski teritorij. Mir koji smo postigli nestao bi iz naših ruku, a sve radi ideje da se eliminira palestinska stvar", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo