Znanstvenici i posada istraživačkog broda Franklin u vlasništvu Commonwealth Science and Industrial Research Organisation prisustvovala je stvaranju novog otoka u južnom Pacifiku. Događaj je protumačen kao nova faza u eruptivnoj aktivnosti podmorskog vulkana Kavachi nedaleko Solomonskih otoka nakon devet godina mirovanja.
Pepeo je sukljao 500-njak metara uvis svakih pet minuta tokom 20-satnog promatranja znanstvenika. Vrh vulkana je formirao pjeskovitu i pepelom prekrivenu površinu svega dva metra ispod površine oceana. Inače, Kavachi se nalazi nekih 35 kilometara od najbližeg otoka u zapadnom dijelu Solomonskog otočja i prvi put je proučavan 50-tih godina. Glavni znanstvenik na brodu Franklin, Brent McInnes je rekao da je magma izbacivana iz vrha komore s magmom koja se nalazi ispod oceanske površine, a u sebi sadrži jako puno plina pa dolazi do snažnih erupcija i eksplozija kada probija vodu.
Znanstvenici su bili u stanju promatrati vulkansku erupciju s udaljenosti od 750 metara od samog centra aktivnosti i zaključili su da je vulkan prilično narastao od zadnjeg provedenog istraživanja 1984. godine. Pored toga, otkrili su brojne kemijske spojeve koji su se pojavili na površini oceana u krugu od pet kilometara pa je tako erupcija Kavachija prilika da se prikupe detaljni podaci o dinamičnosti vulkana u oceanskom okružju.