Aktivisti Greenpeacea i seljaci iz ruske pokrajine Čeljabinsk, koja se nalazi u planinama Urala 2.500 kilometara istočno od Moskve, dostavili su u ponedjeljak na stepenice Dume radioaktivnu zemlju iz vrtova i s poljoprivrednog zemljišta koje okružuje ogromno nuklearno postrojenje Majak. Greenpeace tim činom poziva parlament da odbaci zahtjev Ministarstva nuklearne energije (Minatoma) za ukidanje važećeg zakona koji spriječava uvoz radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva.
Deset je aktivista Greenpeacea razvilo stijeg na kojem je pisalo "Rusija ne želi strani nuklearni otpad", dok su četiri seljaka prebacila radioaktivnu zemlju iz kontejnera u bačvu na stepenicama koje vode u zgradu parlamenta. Jedan je od Greenpeaceovaca Geigerovim brojačem očitao razinu radioaktivnosti zemlje u bačvi. Izmjereno je 5 mikrosieverta što je trideset puta više od normalne razine.
Prihvati li Duma prijedlog Minatoma, Rusija bi mogla postati najvećim svjetskim odlagalištem nuklearnog otpada. Prema jednom dokumentu Minatoma, koji je objavio Greenpeace, Rusija bi za preradu, pohranu i odbacivanje 20.000 tona potrošenog nuklearnog goriva mogla zaraditi 21 milijardu dolara. Minatom je kao moguće korisničke zemlje pretpostavio Japan, Tajvan, Južnu Koreju, Kinu, Vijetnam, Iran, Tajland, Švicarsku, Španjolsku, Njemačku, Bugarsku, Mađarsku, Češku i Jugoslaviju.
Kako bi opravdao svoj prijedlog, Minatom tvrdi da će se dio zarade iskoristiti za projekte očišćenja okoliša oko nekih od najzagađenijih nuklearnih postrojenja u zemlji. Međutim, sasvim je sigurno da će se dio prihoda iskoristiti za proširenje ruskih sposobnosti za nuklearnu preradu i osnaženje programa izgradnje reaktora.