prosvjed u centru beograda / Radikali žele oslobođenje uz transparent: 'Šešelj - srpski heroj!'

Image
Foto: AP

Prosvjednici su, noseći veliki transparent 'Zaustavimo ubijanje Vojislava Šešelja', te natpise 'Šešelj srpski heroj' i stranačke zastave, u mimohodu došli od zgrade Radiotelevizije Srbije (RTS) do Doma Narodne skupštine.

6.11.2014.
17:06
AP
VOYO logo

Nekoliko stotina članova Srpske radikalne stranke (SRS) i pristaša njezina predsjednika i haaškog optuženika VojislavaŠešelja organiziralo je u četvrtak prosvjednu šetnju u središtu Beograda, zahtjevajući Šešeljevo bezuvjetno puštanje na slobodu, dok beogradski mediji prenose Šešeljevu poruku kako će u Srbiju doći da bi se osvetio, a ne liječio.

Prosvjednici su, noseći veliki transparent "Zaustavimo ubijanje Vojislava Šešelja", te natpise "Šešelj srpski heroj" i stranačke zastave, u mimohodu došli od zgrade Radiotelevizije Srbije (RTS) do Doma Narodne skupštine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik predsjednika SRS-a NemanjaŠarović zatražio je da RTS kao "javni servis svih građana Srbije", posveti više pažnje izvješćima o zdravlju Šešelja i ponovio da je jedini zahtjev radikala bezuvjetno puštanje na slobodu njihova predsjednika koji je pred Haaškim sudom optužen za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj.

"Šešelj nikada nije prihvaćao garancije izdajničkih režima. Nije prihvatio ni garancije Zorana Đinđića, ni Vojislava Koštunice, pa neće prihvatiti ni garancije Aleksandra Vučića. On se dobrovoljno predao Haškom tribunalu i ni tada nije tražio garancije", kazao je Šarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpska radikalna stranka najavila je ranije da će u subotu, 8. studenog, organizirati prosvjed ispred zgrade ICTY-a u Den Haagu i zatražiti bezuvjetno oslobađanje svog vođe i njegovo liječenje na slobodi.

Potpredsjednik srbijanske vlade i predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s ICTY-em Rasim Ljajić izjavio je u četvrtak da je vlada, dajući na zahtjev Haaškog suda jamstvo za privremeno puštanje na slobodu Šešelja zbog pogoršanog zdravlja, učinila najviše što je u aktualnim okolnostima bilo moguće, a odluku Raspravnog vijeća ICTY-a očekuje do kraja tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AP

Vojislav Šešelj

"Imali smo u vidu sve aspekte problema i ukazali na zabrinutost zbog Šešeljeva zdravstvenog stanja. Ponovili smo odluku iz srpnja i spremnost da damo jamstvo i u ovom i u svim ostalim slučajevima", rekao je Ljajić novinarima tijekom posjeta zapadnoj Srbiji.

Od Srbije i Nizozemske ICTY je jučer zatražio da se izjasne o mogućem privremenom puštanju na slobodu Šešelja kojem je ozbiljno pogoršano zdravstveno stanje, a metastaze raka debelog crijeva prešle su na jetra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U jučerašnjem odgovoru Den Haagu, srbijanska vlada navodi kako je spremna jamčiti za Šešelja uz uvjet da on prihvati to jamstvo i pristane poštovati uvjete za privremeno puštanje na slobodu koje mu odredi ICTY.

Pojedini beogradski mediji u četvrtak, međutim, navode da je vođa radikala poručio iz Haaga kako se "ne želi liječiti, već osvetiti". "Ako dođem u Srbiju, neću se baviti svojim liječenjem, već ću sve snage usmjeriti na osvetu", citira beogradski "Blic" navodnu poruku Šešelja srbijanskim diplomatima u Den Haagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šešelj, među ostalim, ne može oprostiti svojim donedavnim najbližim suradnicima TomislavuNikoliću i AleksandruVučiću što su odustali od velikosrpske politike Srpske radikalne stranke, odvojili iz SRS frakciju koja je prerasla u Srpsku naprednu stranku i priklonili se politici eurointegracija.

Vladu u Beogradu koju vodi koalicija na čelu s Vučićevim i Nikolićevim naprednjacima Vojislav Šešelj smatra izdajničkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo