UKRAJINSKO KRVOPROLIĆE / 'Putin se pokazao kao ozbiljniji strateg od Zapada'

Kako mnogi strahuju da je rat pred vratima, RTL Danas je razgovarao sa stručnjakom za međunarodnu sigurnost i profesorom na zagrebačkom Filozofskom fakultetu Mirkom Bilandžićem o mogućim scenarijama razvoja situacije u Ukrajini.

3.5.2014.
18:30
VOYO logo

Kaos na istoku Ukrajine širi se i na jug te zemlje. Svijet je šokiran sinoćnjom tragedijom u Odesi, na obali Crnog mora, gdje je sukob pristaša Moskve i Kijeva kulminirao požarom u kojem je stradalo više od 40 ljudi. Ukrajinska vojska u međuvremenu nastavlja akciju protiv separatista koji su jutros oslobodili sedmoricu europskih vojnih promatrača.

Kako mnogi strahuju da je rat pred vratima, RTL Danas je razgovarao s Mirkom Bilandžićem, stručnjakom za međunarodnu sigurnost i profesorom na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.

Vidjeli smo da je stanje na istoku i jugu Ukrajine sve gore. Kako bi se sljedećih dana situacija mogla razvijati?
Ovo čemu svjedočimo u Ukrajini posljednjih dana je očekivani nastavak ukupne ukrajinske krize koja traje već mjesecima. Transformira se nasilje sa zapada na istočne i jugoistočne djelove Ukrajine, pri čemu je situacija je na tim djelovima daleko složenija i složeniji su zahtjevi u odnosu na ranije nasilje u toj zemlji. Imamo eskalaciju nasilja u kojem jedan unutarnji sukob. Što će se dogoditi - to je teško predvidjeti. Ono što bi bilo najpoželjnije jest zaustavljanje nasilja, ali bojim se, gledajući sveukupne okolnosti, da bi se mogao dogoditi nastavak iste faze nasilja i u narednom razdoblju.

Pratimo razvoj događaja već nekoliko mjeseci, koliko ukrajinski scenarij ima poveznica s događanjima u Hrvatskoj uoči i na početku Domovinskog rata?
Jedina razlika je globalni kontekst. Ostalo je gotovo identično. Dakle, imamo jednu kriznu situaciju s multietničkim elementima u jednom kompaktnom području. Imamo utjecaj inozemnih elemenata u formi specijalnih operacija, odnosno takozvanih tajnih akcija u političkom i propagandnom smislu, koji su priprema za realizaciju puno ozbiljnijih strateških ciljeva s mogućnošću vojne intervencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva od početka tvrdi da njihova vojska ne sudjeluje u pobuni na istoku Ukrajine, no bi li proruski separatisti uopće mogli blokirati institucije i cijele gradove bez podrške iz Rusije?
U formalnom smislu, ruska vojska ne sudjeluje u svim tim operacijama. Ali nema dileme da je utjecaj ruske politike i sigurnosnih snaga itekako evidentan u pogledu logistike, organizacije, pripreme i izvršenja samih akcija na području juga i istoka Ukrajine.

Rusija je zbog ukrajinske akcije sinoć sazvala izvanredni sastanak vijeća sigurnosti UN-a, no nastalo je međusobno optuživanje za licemjerje i dvostruke standarde. Vidite li mogućnosti za diplomatsko rješenje krize?
Ukrajina je inače žrtva jedne velike ozbiljne strateške igre između Istoka i Zapada, koji već duže vremena pokušavaju diplomatski riješiti ovu situaciju. Zadnjih deset sastanaka Vijeća sigurnosti pokazali su se neefikasnima. Jedino rješenje, s obzirom na složenost situacije, jest diplomatsko. Ali sama nemogućnost racionalizacije toga što se diplomatski dogovori govori nam o tome koliko je strateški važna Ukrajina i Istoku i Zapadu. I oni ne žele to diplomatsko rješenje. Oni žele ukrajini u orbiti svojih strateških interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidjeli smo jučer u Washingtonu američkog predsjednika i njemačku kancelarku kako Moskvi ponovno prijete širim sankcijama, no sve dosad, čini se, nije imalo efekta. Jesu li sankcije ipak blage jer Njemačka i neke druge europske zemlje tako štite svoje gospodarske interese?
Sankcije imaju stanoviti psihološki utjecaj u gospodarskom smislu u Rusiji. Ne mislim da će se dogoditi neke ozbiljnije sankcije budući da je Rusija treći vanjskotrgovinski partner Europe i da energensta sigurnost Europe ovisi o Rusiji. Putin je vrlo svjestan tih strateških odnosa i može kalkulirati. Međutim, u slučaju eskalacije sukoba, takve mogućnosti nisu isključene. Ono što je negativno za Rusiju ovih dana jest jedno globalno, barem Zapada, neodobravanje ovakvog ruskog ponašanja.

Neki analitičari već govore da se ova kriza dugoročno može riješiti jedino odlaskom Putina s vlasti. Je li to uopće realno očekivati u nekom od scenarija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin suvereno upravlja Rusijom u različitim statusima već 18 godina. Što se tiče ove krize, on se kratkoročno pokazao kao puno ozbiljniji strateg od Zapada. U ovom trenutku, on je u prednosti u pogledu realizacije strateških interesa u odnosu na Zapad. Ukoliko dođe do izolacije Rusije u slučaju eskalacije te njegove imperijalističke politike, naravno da bi to oslabilo poziciju Putina. Ali to nije izvjesno u nekom predvidivom razdoblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo