"Stručnjaci će upotrijebiti sva sredstva koja su im na raspolaganju. U takvoj situaciji, cijela zemlja spremna je pomoći", rekao je Putin koji bi se kasnije tijekom dana trebao vratiti u Moskvu. U subotu je trebao biti nazočan summitu Zemalja neovisnih država (ZND) na Jalti.
Zapovjedništvo ruske Sjeverne flote priopćilo je u petak da ruske spasilačke ekipe od ponedjeljka nisu primile nikakav signal s Kurska, javlja ruska televizijska postaja RTR.
Spasilačke ekipe smatraju da bi ta tišina mogla biti znak da posada pokušava čuvati snagu, javlja dopisnik RTR-a s jednog broda za spašavanje.
Ruska mornarica ranije je tvrdila da je akustične signale s Kurska, tj. udarce posade o oplatu podmornice, primala do srijede ujutro.
U međuvremenu, jedno rusko vojno izaslanstvo sastalo se u petak drugi put zaredom sa stručnjacima NATO-a kako bi dobili "pojašnjenja" o pomoći koju su ponudile zapadne zemlje za spašavanje posade Kurska, izjavio je jedan dužnosnik NATO-a u Bruxellesu.
Tijekom jednosatnog sastanka u petak 11 zemalja NATO-a preciziralo je modalitete ponuđene pomoći (ronioci, medicinska pomć i dr.), dodao je neimenovani dužnosnik.
Rusko izaslanstvo vodi zamjenik glavnog zapovjednika ruske mornarice Aleksandar Poboji. Prvi sastanak održan je u četvrtak.
Rusija trenutačno ipak ne smatra potrebnom dodatnu zapadnu pomoć, nakon što je prihvatila pomoć Velike Britanije i Norveške, piše France presse.
Dopisnik ruske televizije RTR u petak je objavio da su viđeni prsluci za spašavanje u blizini mjesta gdje je potonula podmornica Kursk, ali da oni nisu imali ruske oznake na sebi.
No, odmah je reagirala služba za odnose s javnošću ruske mornarice opovrgavajući te informcije.
"Te informacije ne odgovaraju istini", prenijela je agencija Interfax.
Arkadij Mamontov s televizijske postaje RTR, jedini novinar koji izvještava s mjesta nesreće u Barentsovom moru, nije imenovao izvor koji mu je dao ovu spornu informaciju.
"Odmah nakon nesreće otkriveno je nekoliko prsluka za spašavanje - dve ili tri - koji su na sebi imali boje neuobičajene za prsluke ruske mornarice. Ruski su prsluci za spašavanje crveni i bijeli, a ovi su bili zeleni i bijeli", rekao je Mamontov.
"Prsluci su kasnije nestali i nitko ih više nije vidio", dodao je.
Takve informacije međutim potvrđuju tezu da se podmornica Kursk sudarila s nekom drugom podmornicom ili plovilom prije nego što je potonula.
Šef vladina povjerenstva za istragu nesreće zamjenik ruskog premijera Ilija Klebanov izjavio je u četvrtak da je Kursk teško oštećen u sudaru s "velikim objektom", vjerojatno brodom.
No niti jedna druga zemlja nije prijavila incident u kojem bi sudjelovao neki njezin brod na tom području.
Mamontov je također objavio da su svi ruski brodovi na tom području istraženi nakon nesreće, ali da niti na jednom nisu otkriveni tragovi sudara.
Izdanje ruskih novina "Komsomolskaja Pravda" za grad Murmansk, odakle su mornari s podmornice Kursk, objavila je popis imena članova posade te podmornice u petak, navodeći kako je morala podmititi višeg mornaričkog časnika da ga dobije.
"Za imena mornara na Kursku morali smo platiti 18.000 rubalja", piše u izdanju za Murmansk "Komsomolskaje Pravde".
"Jučer je urednik "Komsomolskaje Pravde" kupio od visoko rangiranog mornaričkog časnika u Moskvi popis članova posade potonule podmornice s oznakom 'vojna tajna'", dodaje list. Osamnaest tisuća rubalja je oko 645 američkih dolara.
Ruski je tisak osuđivao mornaricu jer taji imena 118 mornara zatočenih u Kursku. Mornarica je objavila da je obavijestila obitelji onih koji su na podmornici i da nema smisla njihova imena otkrivati cijelokupnoj ruskoj javnosti.