Rana koja ne zacjeljuje / Prošlo je 25 godina od stravičnog zločina koji je obilježio kraj rata u BiH: U masovnim grobnicama završila su 8372 tijela

U Srebrenici se dogodio najveći ratni zločin na teritoriju Europe još od Drugog svjetskog rata.

11.7.2020.
9:00
VOYO logo

Stigla je još jedna tužna obljetnica pokolja u Srebrenici. Ni 25 godina nakon masakra još uvijek nisu otkriveni ostaci svih žrtava. 

Osam tisuća tri stotine sedamdeset i dvojica muškarca i dječaka ubijeno je u nekoliko dana počevši od 11. srpnja 1995. godine u i oko enklave Srebrenica kada su je unatoč zaštiti UN-a pregazili bosanski Srbi. Video koji donosimo u naslovu objavio je memorijalni centar u Srebrenici povodom 25. obljetnice genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Video je napravljen na bosanskom i na engleskom jeziku kako bi se lokalna, ali i internacionalna mlada publika bolje upoznala s ključnim činjenicama masakra muslimanskog stanovništva u ovom gradu na istoku BiH. 

Image
svjedočanstvo iz hrvatske /

Presuda: 'Tražio je da se skinem, molila sam da to ne radi. Naredio je da ležim jer će doći i drugi. I došli su'

Image
svjedočanstvo iz hrvatske /

Presuda: 'Tražio je da se skinem, molila sam da to ne radi. Naredio je da ležim jer će doći i drugi. I došli su'

Krvavi rat

Rat u Bosni i Hercegovini započeo je 1992. kao etnički sukob triju danas konstitutivnih naroda te ze,mlje: Srba, Bošnjaka i Hrvata. Nakon što je svijet potvrdio nezavisnost Hrvatske i Slovenije početkom 1992., BiH se odlučila na isti korak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendum za nezavisnost je proveden 1992., a većina bosanskih Srba nije glasala na referendumu, na što je uvelike utjecao ondašnji predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić čija je stranka opstruirala glasanje u područjima s većinski srbijanskim stanovništvom.

Ipak, skoro dvije trećine glasačkog tijela izašlo je na izbore i većinski dalo glas za nezavisnost koja je proglašena u ožujku. Kada je u travnju BiH priznao i SAD, paravojne snage bosanskih Srba, kojima se pridružila i Jugoslavenska armija, odmah su krenule s bombardiranjem Sarajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Započelo je etničko čišćenje na područjima s većinskim bošnjačkim stanovništvom koje je protjerano. 

UN odbio intervenirati

Ubrzo je srpska vojska okupirala veći dio zemlje, a iako su u početku surađivali, Bošnjaci i Hrvati sukobili su se nakon proglašenja Herceg-Bosne. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je krvavi sukob riješen Washingtonskim sporazumom 1994. godine. 

Ujedinjeni narodi odbili su intervenirati u ovaj sukob. Iako su slali humanitarnu pomoć putem UNPROFORA i kasnije se uključili u zaštitu takozvanih "sigurnih zona", nisu uspjeli spriječiti zločin koji se u jednoj takvoj zoni odvio posljednje ratne godine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo