svađa šeksa i pupovca /

Prošao prijedlog o promjeni Ustava: Osam glasova ZA!

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Na Odboru za Ustav je s osam glasova ZA, jednim protiv i jednim suzdržanim usvojena odluka da se krene u promjene Ustava.

2.10.2013.
10:00
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Odbor za Ustav odlučio je o SDP-ovom prijedlogu da se pristupi ustavnim promjenama kojima bi se ukinula zastara za sva teška ubojstva nakon što je Vlada Saboru predložila da se izmjenama Ustava ukine zastara za sva teška ubojstva.

Na Odboru za Ustav je s osam glasova ZA, jednim protiv i  jednim suzdržanim usvojena odluka da se krene u promjene Ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći na Odboru HDZ-ov zastupnik VladimirŠeks je zatražio da se promjena Ustava s dnevnog skine s dnevnog red i da se u to krene tek kada se promijeni Lex Perković.

"Na početku sam u ime HNS-a izražavao stav da Ustav nije dobro često mijenjati bez velike potrebe te da je nejasna definicija teškog ubojstva s političkim motivom. Vlada je modificirala prijedlog i mi se nećemo protiviti pokretanju ovog postupka. U vladajućo koaliciji prevladala je inicijativa da se ukine zastara za sva teška ubojstva. To nam je prihvatljivo", rekao je HNS-ov zastupnik GoranBeusRichembergh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi se moramo suočiti s čitavim nizom nejasnih ubojstava s političkim motivima. Razmisliti o vraćanju kazne doživotnog zatvora", dodala je SDP-ova zastupnica IngridAntičevićMarinović.

"U Hrvatskoj je stvorena situacija, po riječima premijera Milanovića, da svi oni koji su protiv ustavnih promjena čine kazneno djelo štićenja ubojica. Sabor o ovom tekstu ustavnih promjena treba raspisati referendum. To je jedini način da se ustavne promjene provedu bez politizacije", rekao je šef Laburista DragutinLesar te dodao:

"A što je s inicijativom za promjenu Ustava koja je već neko vrijeme u Saboru (inicijativa 'U ime obitelji'). Ove ustavne promjene mogu biti u izravnoj vezi s Lex Perković, pa nisam za to da se ide u ustavne promjene prije nego što to riješimo.  A što je sa višestrukim silovanjem djece? To je lakše kazneno djelo. Pravo i pravednost je daleko širi pojam... To su razlozi iz kojih neću podrzati ovaj prijedlog. Nadam se da se prijetnje neće izvršiti i da oni koji nisu za Ustav da neće biti smatrani počiniteljima kaznenog djela", naglasio je Lesar.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Potom se za riječ javio MiloradPupovac i rasprava na Odmoru za Ustav, Poslovnik i politički sustav se užarila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sreća je da se odustalo od kvalifikacije motivirana ubojstva. Što je ubojstvo mladog makedonskog vojnika JNA u Splitu? Čin revolucionarne pravde? Ili politički motivirano ubojstvo, a nikada sankcionirano, pokreta u nastajanju! Što je ubojstvo 30 ljudi u tzv akciji...? Što je s imovinom koju je konfiscirao zločinački, kvislinški režim, a nikada nije vraćena? Što je sa Zakonom o mirovinskim pravima iz  1991. godine kojim se pripadnicima ustaških jedinica daje pravo na mirovinu? Ukidanje ta dva zakona uvjet za prihvaćanje", rekao je zastupnik SDSS-a i time isprovocirao HDZ-ovca Šeksa.

"Teška i klevetnička insinuacija je da je pokret koji je nastajao, HDZ, kriv za ubojstvo vojnika JNA u Splitu. Osudili smo to, hrvatska država se ispričala Makedoniji i osobno sam bio na sprovodu. To je bezočna kleveta. Isto je klevetnička laž da je HDZ-ova vlast 90-tih zločinački režim koji je oduzimao imovinu. Isto kad ste klevetali da je u Hrvatskoj pokršteno 13 tisuća srpske djece!", opasmo se naljutio Šeks na što mu je Pupovac odgovorio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vi sa svojim tipičnim vokabularom meni propisujete da klevećem?!".

Šeks je replicirao: "Jasno sam čuo da ste vlast HDZ-a proglasili zločinačkim režimom! Dobro sam čuo!".

"Sve ovo ispada kampanjski i nije jasno čemu ove promjene. Ovo nije išlo na konzultacije javnosti nego se odigrava u kuloarima. Ustav pripada građanima. Zašto vladajući ne idu na paket ustavnih promjena da se konačno uredi ustavno-pravni poredak? Upozoravam da treba mijenjati Ustav po pitanju referenduma. Već vam jedna inicijativa stoji na čekanju, a tko zna koliko će ih biti. Imate alat, zašto ga ne koristite? Bit će potrebno još argumenata vladajućih da nas uvjerite da ovo nije puki igrokaz i privatiziranje demokratskih procedura", poručio je Dragan Zelić, izvršni direktor GONG-a.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL



"Mi se svi slažemo da je ubojstvo Đurekovića državni terorizam... a što je kad se starce ubija nakon rata jer su Srbi i jer im se želi uzeti imovina? Ubojstvo BarešićaLevara gdje se stvorio zavjet šutnje... Sve su to politička ubojstva koja treba procesuirati i kazniti", smatra Antičević Marinović.

"Grupa zastupnika tražila je ukidanje zastare za ubojstva iz političkih motiva, a Vlada je sve proširila na sva teška ubojstva. Ovaj prijedlog otvara niz kontroverzi i uistinu je štetan. Po prvi put u povijesti kada se mijenjao Ustav - nije involvirana stručna javnost, civilne udruge... Nitko nije dobio šansu da se uključi u ove ustavne promjene. Postavlja se pitanje jesu li uopće potrebne ove ustavne promjene? Zašto samo teška djela ubojstava? Postoje i teška kaznena djela silovanja! Nečovječno postupanje, zlostavljanje, teške ozljede... To nije dovoljno promišljeno", stav je HDZ-ovca Šeksa.

"Imaju li ove ustavne izmjene izvorište u jednom slučaju, jednoj osobi? Nemamo uopće projekcije koliko takvih slučajeva ima, koliko zastara tu prijeti, koje posljedice za kazneni sustav. Imamo nerazjašnjena djela koja nisu otišla u zastaru. Zar mi stvarno mislimo da će promjena ustava tu nešto promijeniti? Ako se već otvara Ustav, ima niz nelogičnosti u našem ustavnopravnom poretku... Ja sam osobno protiv tih promjena jer mislim da nam nije potrebno", kazala je prof. dr. Sanja Barić.

"Ustav nije medij za slanje poruka, danas imamo niz boljih medija. Predbacio u javnosti Milanoviću izjavu da oni koji nisu za promjene Ustava čine kazneno djelo - da bi ukazao kako se neozbiljno Ustav shvaća. Cijelo to jedno ubrzano loptanje s klimom, s atmosferom... Rasprava na ovom odboru pokazuje koliko se neozbiljno Ustav shvaća. Svako diranje u Ustav otvara ponovno sve drustvene rasprave. Treba otvoriti i pitanje sukoba interesa - neka se to regulira Ustavom", smatra profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu BrankoSmerdel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo