O svemu je ministar Slavko Linić jučer izvijestio Bruxelles, a u srijedu popodne je prijedlog proračuna za 2014., koji će biti predstavljen u četvrtak, brusio uži kabinet Vlade.
Europska komisija će provesti dubinsku financijsku analizu 16 zemlja članica među kojima je i Hrvatska. Cilj je utvrđivanje rizika u proračunu i pokretanje mehanizama koji će spustiti manjak proračuna ispod predviđenih 3 posto BDP-a. Konkretne mjere za 16 država bit će objavljene u proljeće sljedeće godine.
"Donijet ćemo i dubinski pregled za Hrvatsku kako bi shvatili potencijalne rizike. Moramo pojačati oporavak u Uniji i to od nas zahtjeva da ostanemo na kursu reformi", izjavio je Olli Rehn, povjerenik Europske komisije za ekonomske i monetarne poslove.
Ministar Slavko Linić, koji je se s povjerenikom Rehnom sastao jučer, danas je s užim kabinetom Vlade dovršavao prijedlog proračuna za 2014. koji će sutra biti predstavljen. Poziv MMF-a odbacuje. Uz proračun na dnevnom redu će biti i rebalans za ovu godinu. Iz Banskih Dvora detalje još kriju.
"Nemamo vremena, i rebalans i proračun moraju ići u proceduru. Ušteda će biti, ali nečeg sasvim novog što već niste čuli definitivno neće biti", kaže Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Reforme su u Hrvatskoj započete, ali proračunski problem nisu ni iz bliza rješile. Ove godine manjak je trebao biti 10 milijardi kuna, ali se popeo na 13 i zbog toga Vlada mora provesti rebalans.
No za sljedeću godinu manjak će se popeti na 17,4 mlrd kn. Troškovi su najviše narasli zbog članstva u Uniji. Analitičari kažu da će rebalans za ovu godinu biti samo priznavanje stvarnog stanja.
Oporba smatra da je Vlada jedini krivac za stanje u proračunu.
"Da, sada je kasno za rebalans. Vlada treba pokrpati ono što je potrošila. Namaknuti novce, upozoravali smo na početku godine, tamo gdje neće biti dovoljno", kaže HDZ-ovac Ivan Šuker, bivši ministar financija.