ZAGREB - Profesori zagrebačkog Filozofskog (FFZG) i još nekih fakulteta od srijede navečer potpisuju otvoreno pismo podrške zahtjevima studenata koji i dalje blokiraju nastavu na FFZG-u. Pismo je dosad potpisalo oko 120 od ukupno 650 profesora, asistenata i drugog osoblja FFZG-a te njih 30-ak s drugih fakulteta.
U pismu se među ostalim navodi kako potpisnici "podržavaju studentski bunt, njegove metode i ciljeve, te se dive njihovoj borbi za akademsku, ali i društvenu budućnost svih nas: za budućnost pristojniju, razumniju, ljudskiju."
Pročelnik Odsjeka etnologije FFZG-a Tomislav Pletenac kaže da se pismom, upućenim nastavnicima i cijeloj akademskoj zajednici, traži zadovoljenje onoga što je klasična ideja sveučilišta - suradnja profesora i studenata te drugačiji izlazak iz ove krize. Ističe da nije riječ ni o kakvom štrajku, odbijanju odgovornosti ili kršenju zakona. "Ovo je samo apel institucijama da konačno počnu djelovati na tolerantan i demokratičan način", rekao je Pletenac koji je potvrdio i da je nekoliko pročelnika na FFZG-u podnijelo ostavke jer nisu željeli preuzeti odgovornost za odvijanje nastave.
Dekan FFZG-a Miljenko Jurković kaže da o pismu ne zna ništa. Dodaje da je dosad uspio organizirati lokacije za održavanje nastave poslijediplomskih studija te da se nada brzoj organizaciji predavanja i za preddiplomske studije, za koje treba 40 dvorana.
Pobunjeni studenti u četvrtak su ušli u 18. dan blokade nastave. Na svojoj već redovitoj konferenciji za novinare rekli su kako se iz Ministarstva znanosti još nitko nije odazvao sudjelovanju u radu njihove radne skupine, unatoč tomu što im je to na plenumu u srijedu obećao glasnogovornik Ministarstva Duje Bonacci.
U telefonskom razgovoru Bonacci je novinarima izjavio da je "to obećao u svoje osobno ime, a ne u ime Ministarstva, jer je i na sinoćnjem plenumu bio samo kao građanin". Rekao je da se u četvrtak nije mogao odazvati studentskom pozivu zbog organizacijskih poteškoća, a nije mogao reći ni hoće li Ministarstvo uskoro službeno nekoga poslati studentima kako bi se razjasnile nejasnoće i uspostavio dijalog.
Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš izjavio je kako "pledira na racionalnost" jer "plenumski način odlučivanja studenata i odluke koje se donose nisu legitimne i ne obvezuju nikoga - ni studente niti nastavnike". Situaciju s nemogućnošću organiziranja alternativne nastave, premda još ne razmišlja o poništenju semestra, naziva gotovo kritičnom.