'zamračili' 1,3 milijuna kuna /

Priveden bivši zamjenik načelnika PU karlovačke!

Image
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell

Bivše čelnike Uprave NK Karlovac Borisa Kozjana i Nevena Šprajcera, koji su jutros privedeni, karlovačka policija sumnjiči da su izbjegavanjem plaćanja poreza i doprinosa u ime tog nogometnog kluba državni proračun oštetili za više od 1,3 milijuna kuna.

9.4.2014.
12:00
Kristina Štedul Fabac/Pixsell
VOYO logo

Kozjan i Šprajcer te Irena Kovačić iz knjigovodstvenog servisa Klarena privedeni su jutros u svojstvu osumnjičenika za financijske malverzacije u klubu, te odvedeni na saslušanje u Općinsko državno odvjetništvo.

U Općinskom državnom odvjetništvu prvi je saslušan Boris Kozjan, bivši predsjednik NK Karlovac i aktualni direktor Županijske uprave za ceste, ujedno bivši zamjenik načelnika Policijske uprave karlovačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je Hini potvrdio njegov odvjetnik Zvonko Žaja, Kozjan je na saslušanju rekao da od NK Karlovac nikada nije uzeo ni jednu kunu, da nije tražio ni naknadu za funkciju predsjednika, već da mu je bila čast da može pomoći svom klubu.

Dodao je kako njegov branjenik tvrdi i kako je klubu "i previše davao" te zbog toga imao i zdravstvene probleme, a da s nepravilnostima u vođenju kluba osobno nikada nije imao ništa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell

Šestorka oštetila državni proračun za 1,3 milijuna kuna

Ne navodeći imena osumnjičenih niti nogometnog kluba, PU karlovačka je priopćila kako za više kaznenih djela sumnjiči šest osoba, i to odgovorne osobe jednog sportskog kluba iz Karlovca, osobe iz povezanih sportskih udruga i jednog trgovačkog društva koje je vodilo poslovne knjige kluba.

Tereti ih se da su od 30. travnja 2008. do 26. travnja 2011. godine poslovali u cilju izbjegavanja plaćanja poreza i doprinosa u ime kluba, čime su oštetili državni proračun za najmanje 1,3 milijuna kuna.

"Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnovana sumnja da je šest odgovornih osoba u dobi od 40 do 66 godina počinilo više kaznenih djela utaje poreza ili carine, neisplate plaće, krivotvorenja službene isprave, povreda obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga", stoji u priopćenju. Dodaje se kako su, osim pojedinaca, za ista kaznena djela osumnjičene i tvrtke, sukladno Zakonu o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela.

U policiji potvrđuju da su od šestero osumnjičenih troje jutros privedeni te odvedeni na saslušanje u karlovačko tužiteljstvo.

Image
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell

Akter afere 'pošteno suđenje' ponovno uhićen

Slijede saslušanja bivšeg tajnika kluba Nevena Šprajcera, predsjednika Nogometnog saveza karlovačke županije i zastupnika u Skupštini HNS-a koji je nedavno nepravomoćno osuđen u slučaju tzv. poštenog suđenja, kao i Irene Kovačić, čiji je knjigovodstveni servis Klarena ranije pružao Klubu knjigovodstvene usluge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasna Kovačević, koja je s Irenom Kovačić suvlasnica knjigovodstvenog servisa Klarena, rekla je Hini da su policijska saslušanja nad njezinom kolegicom u vezi NK Karlovac bila davno, prije dvije godine, ali da prava istraga pred Općinskim državnim odvjetništvom kreće tek sada.

"Zato ostaje otvoreno pitanje ima li policija sada neke nove elemente za kaznenu prijavu, jer Irena Kovačić i Klarena već dugo ne obavljaju usluge za NK Karlovac", rekla je Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po svemu sudeći, radi se o inkriminaciji po dokumentaciji koja je iz raznih interesnih krugova oko NK Karlovac bila dostupna medijima još 2012. godine. Primjerice, dokumenti iz rujna 2010. godine kada u istom danu gotovinu s računa Nogometne škole, kao druge pravne osobe, u Hypo banci podižu najprije Irena Kovačić (95 tisuća kuna), a onda u dva navrata ukupno 105.000 kuna Neven Šprajcer.

Kao svrha plaćanju navedene su naknade, stipendije i materijalni troškovi. Dizanje gotovine se, pisali su mediji, nastavilo i dalje, za općenitu namjenu poput organizacije utakmica, isplatu pozajmica i stipendije, tako da je u samo nekoliko dana njih dvoje podiglo oko 400.000 kuna u gotovini.

Image
Foto: Kristina Štedul Fabac/Pixsell

Te informacije bile su tada predmet obrade policije i Porezne uprave, dodatno zbog činjenice da iznosi nisu prelazili 105.000 kuna, jer su po Zakonu o sprječavanu pranja novca i financiranja terorizma subjekti za transakcije preko 105.000 kuna potpadali pod takozvanu dubinsku analizu, s više potrebnih podataka o poslovanju.

Ubrzo nakon toga je tvrtka Klarena pismeno otkazala pružanje usluga NK Karlovcu uz upozorenje da je dug kluba višemilijunski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U karlovačkom Općinskom državnom odvjetništvu jutros su potvrdili da ispitivanje privedenih obavlja općinski državni odvjetnik Bruno Kovačević.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo