Privatni “špijuni” preplavili Srbiju

Što legalno što nelegalno u 5000 agencija radi 40.000 privatnih detektiva

2.3.2013.
10:21
VOYO logo

U Srbiji zvanično postoji oko 30 privatnih detektivskih agencija, a procene su da ih je 500. Zakon o detektivima do leta stiže u srpski parlament na usvajanje, a za obavljanje ove delatnosti biće obavezne leicence.

Potrage za nestalim osobama, ukradenim stvarima i vozilima, decom koja su krenula stranputicom, ali i obezbeđenje imovine, provera poslovnih partnera i otkrivanje krađe autorskih prava, samo su deo posla detektivskih agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija je trenutno jedina evropska zemlja u kojoj nema propisa kada je u pitanju ova profesija.

Detektivski paragrafi, koje priprema Ministarstvo unutrašnjih poslova, trebalo bi da stignu u parlament najkasnije do leta, zajedno sa paketom izmena i dopuna Zakona o policiji. Ovaj propis bio je pred usvajanjem prošle godine, ali je zbog nedovoljne zaštite podataka o ličnosti povučen iz procedure, navode Novosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Praćenje partnera na prvom mestu

U ponudi srpskih detektiva uglavnom su poslovi vezani za bračne odnose, otkrivanje i instaliranje ”bubica”, pribavljanje dokaza o nameštanju sudskih presuda i njihova revizija. Mada su u Registru privrednih subjekata APR upisana svega četiri privredna društva i 18 preduzetnika, ovih agencija ima daleko više. Pod raznim drugim šiframa (mahom uslužnih delatnosti) zabeleženo ih je 30. Procenjuje se, međutim, da se poslovima agenata i obezbeđenja, legalno ili ilegalno, bavi oko - 500 firmi.

Sve su one, prema rečima prof. Bogoljuba Milosavljevića sa Pravnog fakulteta Univerziteta Union, u sivoj zoni, zbog nedostatka propisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Pokušaji da se uredi privatni sektor bezbednosti traju još od 2001. ali zakon još nije usvojen zbog interesnih grupa koje to opstruišu. Ovo je vrlo važan sektor, jer u detektivskim i agencijama za obezbeđenje, a mnoge se bave paralelno i jednim i drugim poslom, ima oko 40.000 ljudi – navodi on.

Da danas bilo ko može da osnuje detektivsku agenciju, pokazuje i podatak da je u slobodnoj prodaji moguće kupiti špijunske programe za presretanje SMS poruka i razgovora za samo 139 evra ili parabolički mikrofon pomoću kojeg je moguće snimati razgovore do 200 metara udaljenosti za 109 evra, upozorava Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo