Dugovi zdravstvenih ustanova prema veledrogerijama iznosili su na kraju 2019. više od 3,1 milijarde kuna a kašnjenja u plaćanju za lijekove i medicinske proizvode prelaze i tisuću dana, izvijestili su danas iz Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Iz Udruženja poručuju kako su prikupili financijske pokazatelji da bi informacije o visini duga zdravstvenih ustanova prema veledrogerijama bile što preciznije. Prema podacima koje su poslale 42 članice Udruženja, ukupno stanje dugovanja na dan 31. prosinca 2019. iznosi 3,1 milijardu kuna. "Dugovi bolnica dosegli su rekordne razine. Taj problem je tema od javnog interesa pa je ključno da se uključe svi dionici u sustavu kako bi ukazali na ozbiljnost situacije. Stanje je neodrživo i ako će se ova dinamika naplate nastaviti, neće biti ugroženo samo naše poslovanje, već i pacijenti jer više nitko ne može garantirati da neće doći do obustave lijekova prema bolničkim sustavima zbog blokade u plaćanjima", istaknuo je predsjednik Udruženja i direktor tvrtke Medika Jasminko Herceg.
Dugoročna neodrživost sustava
Iz veledrogerija upozoravaju da dosadašnje financijske sanacije zdravstvenog sustava nisu ostvarile očekivane rezultate. Dapače, povećavaju se nove obveze što je izravan generator nelikvidnosti dobavljača lijekova i medicinskih proizvoda, te kratkoročno i dugoročno neodrživih uvjeta poslovanja tvrtki iz ovog područja djelatnosti.
Takav način poslovanja ukazuje na dugoročnu neodrživost zdravstvenog sustava u kojem zdravstvene ustanove kasne sa plaćanjem obveza prema dobavljačima lijekova i medicinskih proizvoda i preko 1000 dana, navodi se u priopćenju nakon sjednice Vijeća Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima HGK.