PORUKE IZ BRUXELLESA / Prihvaćen plan za prekomjerni deficit, ali trebat će još rezati

Europska komisija dosadašnje mjere mjere hrvatske Vlade u proceduri prekomjernog deficita ocjenjuje primjerenima. No, ovo zeleno svjetlo s kojim su u Banskim dvorima prezadovoljni debelo je uvjetno. Bruxelles sumnja u Vladine prognoze već za 2015. pa traži nove rezove i hitne reforme gotovo na svim područjima da bi Hrvatska napokon izišla iz krize i priključila se ostatku Europske unije.

2.6.2014.
16:07
VOYO logo

Europska komisija danas je zaključila da je Hrvatska poduzela učinkovite mjere za smanjenje proračunskog deficita te uputila niz preporuka za provedbu strukturnih reformi.

Komisija je objavila preporuke za svaku zemlju članicu, zajedno s ocjenama njihovih fiskalnih politika, strukturnih reformi i mjera za rast i zapošljavanje koje trebaju poduzeti u sljedećih godinu i pol dana. Preporuke se temelje na detaljnoj analizi dokumenta koje su Komisiji dostavile zemlje članice - nacionalnih reformskih programa i programa konvergencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je poručila da su dvije zemlje, Hrvatska i Poljska, poduzele učinkovite mjere kao odgovor na preporuke Vijeća u vezi s Postupkom prekomjernog deficita (EDP).

Hrvatskoj Komisija preporučuje da u potpunosti provede proračunske mjere za ovu godinu, te da pojača proračunsku strategiju i dodatno konkretizira najavljene mjere za 2015. i 2016. godinu. Također se preporučuje da pojača nadzor na rashodovnoj strani i da do ožujka sljedeće godine provede temeljitu reviziju rashoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od Hrvatske se traži i da ubrza planirano pomicanje dobi za odlazak u mirovinu za žene i muškarce na 67 godina, da provede drugu fazu reforme tržišta rada, da razmotri porezni i socijalni sustav i predstavi akcijski plan za poboljšanje ponovnog uvođenja u svijet rada neaktivnih i nezaposlenih osoba.

Traži se također da poduzme daljnje mjere na poboljšanju poslovnog okruženja te da do ožujka sljedeće godine utvrdi cilj znatnog smanjenja administrativnih zahtjeva, uključujući i parafiskalne namete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija traži od Zagreba da do listopada ove godine izradi detaljan plan za upravljanje javnom imovinom i osigura da se državnim tvrtkama upravlja na transparentan i odgovoran način. Također se traži da do kraja ove godine pojača ulogu trgovačkih sudova u nazdoru transparentnosti i zakonitosti u provedbu predstečajnih nagodbi.

S obzirom da je Hrvatska poduzela učinkovite mjere za smanjenje proračunskog deficita, EK  smatra da Postupak prekomjernog deficita (EDP) treba staviti u mirovanje, no u 2015. bit će potrebne dodatne prilagodbe, objavljeno je u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očekuje se da će Hrvatska ispuniti glavni cilj za 2014., a pristup odozdo prema gore pokazuje da je zemlja poduzela mjere koje se smatraju nužnima za postizanje strukturnih ciljeva navedenih u Preporuci o Postupku prekomjernog deficita (EDP). S obzirom na prethodno navedeno te na temelju ishoda pažljive analize i drugih kvalitativnih čimbenika, Komisija smatra da je EDP u Hrvatskoj potrebno staviti u mirovanje", kaže se u priopćenju Komisije.

"No s obzirom na to da Komisija trenutačno očekuje da će 2015. ukupni saldo i strukturna poboljšanja biti ispod granica koje je preporučilo Vijeće, u proračun za 2015. potrebno je uključiti mjere strukturne prilagodbe kako bi se osigurala usklađenost s Preporukom Vijeća", dodaje Komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je od siječnja ove godine u Postupku prekomjernog deficita, a u ožujku je Komisija utvrdila i postojanje prekomjerne makroekonomske neravnoteže u Hrvatskoj i u još dvije zemlje članice.

Vlada je u travnju usvojila paket mjera za smanjenje proračunskog deficita za daljnjih 0,4 posto BDP-a, ili za 1,3 milijarde kuna, a koji obuhvaća povećanje trošarina na motorne benzine i dizelska goriva, povećanje naknada vezanih za telekomunikacijske usluge, smanjivanje subvencija za poljoprivredu i gospodarstvo te smanjenje investicija u cestogradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po preporukama Europske komisije, Hrvatska u ovoj godini proračunski deficit mora smanjiti za 2,3 posto BDP-a. Rebalansom proračuna iz ožujka smanjenje je bilo na razini od 1,9 posto BDP-a, pa su bile potrebne dodatne mjere od 0,4 posto BDP-a.

Po preporukama koje je Komisija objavila u prosincu prošle godine, a Vijeće ministara financija ECOFIN prihvatilo u siječnju, Hrvatska bi ove 2014. trebala smanjiti deficit na 4,6 posto, 2015. godine na 3,5 posto i 2016. godine na 2,7 posto BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo