Premijeru se u ponedjeljak nije pretjerano komuniciralo s novinarima pa je ušao direktno u prolaz Vladinih odaja. Premijerovo neraspoloženje potpuno je razumljivo ako se uzmu u obzir seljački prosvjedi koji traju već danima, ekonomska kriza kojoj se ne nazire kraj i(li) kontroverze koje prate fiskalizaciju.
Milanović se prvo u koštac uhvatio sa seljacima koji su u ponedjeljak ujutro stigli u Banske dvore. Predstavnici nezadovoljnih poljoprivrednih proizvođača su nešto iza 10 sati u zgradi Vlade predali i urudžbirali svoje zahtjeve te zatražili da ih premijer primi u iduća 24 sata.
Poljoprivednici su poslije predaje pisanih zahtjeva novinarima izjavili kako se nadaju da će se Milanović o njima u zadanom roku očitovati, u suprotnom će svoju bitku nastaviti pred Europskim parlamentom.
No, Milanović na njihov ultimatum, doznaje se, ne namjerava odgovoriti. Baš kao što se na zahtjeve poljoprivrednika više ne želi osvrtati ni resorni ministar, na čijoj ostavci seljaci i dalje inzistiraju jer je, kako tvrde, prekršio članak 21. Zakona o državnim potporama.
Predstavnici seljačkih gospodarstava tvrde da ih je isplaćivao netransparentno, budući da je nekima, uglavnom velikim proizvođačima, poticaje isplatio u iznosu od sto posto, nekima manje, a nekima ništa.
Zahtijevaju i višu otkupnu cijenu za sve poljoprivredne proizvode i hitnu isplatu 700 milijuna kuna neisplaćenih poticaja.
Najavili su da blokada prometnica, koja je u kontinentalnoj Hrvatskoj počela prije dva tjedna, za sada ostaje do sutra kada će na sastanku koordinacije u Novoj Gradiški odlučiti o daljnjim akcijama.
U izaslanstvu udruga poljoprivrednika bili su predsjednik Udruženja seljaka Virovitičko-podravske županije ZvonkoPipić, predsjednik Sindikata hrvatskih seljaka TomislavPokrovac, te predstavnici seljaka iz Koprivničko-križevačke i Krapinsko-zagorske županije Nikola Pajek i NikolaBabić.