Antifašizam je temelj Hrvatske i Europske unije (EU), zbog čega sve pokušaje mijenjanja povijesti i antifašističkih stečevina demokracije, tolerancije i ljudskih prava treba na vrijeme spriječiti, zajednička je poruka državnog vrha s današnje svečanosti obilježavanja Dana antifašističke borbe u šumi Brezovici pokraj Siska.
"Bez obzira na krizu, skretanja i i pojedine ljude koji bi mijenjali tijek povijesti, antifašizam je konstanta, on se neće mijenjati i ostat će temeljem EU i demokratske Hrvatske", istaknuo je u prigodnom govoru predsjednik Republike Ivo Josipović te poručio kako "bez antifašizma Europa nije Europa, a Hrvatska ne bi bila Hrvatska".
Obraćajući se nazočnima, kojih se ove godine 200-tinjak okupilo u Brezovici, upozorio je na "snage koje još uvijek žele promijeniti sadržaj naše demokracije, našega Ustava i naše politike", te pozvao na odlučno suprotstavljanje takvim pokušajima.
Ponovio je svoje zauzimanje za pomirbu, ali, dodao je, uz neupitno određenje da se antifašizam zalagao za dobro i civilizacijske vrijednosti, nasuprot zlu, teroru i mržnji koje je donio fašizam.
Uz nadu da Hrvatska nikada neće odustati od civilizacijskih vrijednosti, naglasio je želju za "boljom, prosperitetnijom, ali i uvijek antifašističkom Hrvatskom".
Uz predsjednika Josipovića, prigodne govore održali su i predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko te izaslanik predsjednika Vlade ministar Mirando Mrsić.
Obraćajući se okupljenima, Leko je podsjetio da je s s antifašizmom u Drugom svjetskom ratu pobijedila europska ideja "prava na različitost, izgradnju mira i prosperitet". Mir, sloboda, suradnja i ljudska prava antifašističke su vrijednosti koje su pobijedile ideologiju rasnih zakona i imperijalizma. One su danas u temeljima svjetskog poretka i EU čija će članica za nekoliko dana postati i Hrvatska, poručio je predsjednik Sabora.
I ministar Mrsić istaknuo je antifašističku ukorijenjenost "europskog doma kojemu se sada vraćamo" poručivši kako "trebamo graditi hrvatsku kuću mira na temeljima antifašizma, demokracije i tolerancije i pokazati da u njoj nema mjesta za one koji ne cijene ljudski život, koji žele otimati i silom porobljavati i koji ne poštuju pravo na slobodu izbora".
Prigodne govore održali su i počasni predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Stjepan Mesić, sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel, te ukrajinski veleposlanik Oleksandro Levčenko.
Okupljeni antifašisti najvećim su pljeskom popratili govor Stjepana Mesića koji je upozorio na "ofenzivu onih koji nam, u bogato financiranim kampanjama, nameću nove podjele, a od kojih politika okreće glavu, a mediji ih tretiraju kao slobodu govora".
U Brezovicu su, unatoč velikoj vrućini, došli antifašisti iz cijele Hrvatske, a skup koji je počeo hrvatskom završio je europskom himnom - Beethovenovom "Odom radosti".
Dan antifašističke borbe obilježava se u Hrvatskoj 22. lipnja u spomen na osnutak prve naoružane antifašističke postrojbe u Hrvatskoj i okupiranoj Europi u Drugom svjetskom ratu - Prvog sisačkog partizanskog odreda osnovanog u šumi Brezovici kod Siska 22. lipnja 1941. godine.