Prvo razorni potres na području Zagreba, onda i onaj na Banovini. U manje od minute – nastala je šteta veća od 100 milijardi kuna koja će se sanirati godinama, a možda i desetljećima. Da je obnova spora žale se svi.
No za razliku od ranjenog glavnog grada koji je bio i ostao središte političke i ekonomske moći, Petrinja je i prije potresa gubila stanovništvo. A kombinacija goleme štete, spore obnove i nedostatka osnovnih sadržaja za normalan život – prijete demografskom katastrofom.
Prošla su dva i pol mjeseca otkako je Banovina u 10 sekundi postala ruševina! Tih 10-ak stravičnih sekundi prouzročilo je štetu od 37,5 milijardi kuna...
Još nije krenulo ni pravo rušenje, a kamoli prava obnova. Do sad je srušeno 9 objekata u centru Petrinje i 10-ak obiteljskih kuća na cijeloj Banovini. Građani koji žive u kontejnerima, kod rodbine ili na nekom drugom kraju države, pitaju se kad će se vratiti u obnovljene domove? Pravog odgovora još nema jer želje su jedno, a realnost nešto drugo. Političari, zaduženi za to pitanje nevoljko o tome govore, pogotovo zbog nadolazećih lokalnih izbora.
Godina ili teške godine, pa i desetljeća?
"Predstoji nam čekati smirivanje tla kako bismo mogli pomoći ljudima da saniraju svoju štetu."
"Čeka nas još puno, puno posla."
"Obnova objekata će trajati neko vrijeme, to se ne može dogoditi za dan."
"Bit će teška godina."
Godina ili teške godine, pa i desetljeća? Kako bi budućnost mogla izgledati - provjerili smo s onima koji to znaju. Stanovnicima gradova koji su sličnu sudbinu doživjeli puno prije Banovine.
Albanski grad Drač 26. studenog 2019. pogodio je potres magnitude 6,4 prema Richteru.
Talijanski grad L'Aquila stradao je 6. travnja 2009. Magnituda 6,3...
Više pogledajte u prilogu Gorana Latkovića: