89-godišnja Jovanka Broz u Hitnu pomoć Kliničkog centra Srbije stigla je u vrlo lošem zdravstvenom stanju. Uz nekadašnju prvu damu Jugoslavije ostali su samo rijetki prijatelji. Među njima i potpredsjednik srpske Vlade Rasim Ljajić.
"Ja sam se upravo vratio iz posjete Jovanki Broz, ono što mogu reći da je dosta teško. Nije bila u budnom stanju iako je prije toga komunicirala s doktorima inače je priključena na aparate poslije intervencije koja je izvršena", kazao je Ljajić.
U posljednje je vrijeme odbijala kućne posjete. O njoj su se brinuli sestra i rodbina. "Nikad se nije žalila na bilo šta što bi ukazivalo da boluje, a očito da je bolest koju je imala govori da se radi o kroničnom karakteru te bolesti i da ipak traje izvjesno vrijeme", dodao je Ljajić.
Titova udovica posljednjih je godina živjela povučeno u beogradskom naselju Dedinje. Izbjegavala je kontakt s ljudima, pa tako i s potomcima Josipa Broza. Da je bolesna, nisu znali. A do prije nekoliko godina bila je bez ikakvih osobnih dokumenata, pa čak i bez zdravstvene iskaznice. Živjela je sama u zapuštenoj državnoj vili.
"Ona je simbol jednog vremena, najveća živa historija, žena nevjerojatne memorije sigurno da je bilo prostora za većim angažmanom i većom pomoći koji bi se pružao u ovim uslovima."
U 89 godina života, Jovanka Broz prešla je put od najveće slave do, kako je nedavno izjavila, patnje i teškog života u prisilnoj izolaciji. I, prema svemu sudeći, s veoma teškom bolešću.