Potpisan "povijesni" dogovor o neširenju nuklearnog naoružanja

SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska javno su se obvezale da će "potpuno eliminirati" svoje nuklearno naoružanje

22.5.2000.
1:53
VOYO logo

Konferencija o provedbi Sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT) završila je u subotu u New Yorku usvajanjem završne izjave u kojoj pet svjetskih nuklearnih sila preuzima "nedvosmislenu obvezu potpune eliminacije" svojeg nuklearnog oružja.

To je prvi put da su se SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska javno obvezale da će uništiti svoje nuklearne arsenale koje su stvarale 55 godina i koji broje više od 35.000 bojevih glava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum usvojen konsenzusom 187 potpisnica NTP-a (pet nuklearnih sila i 182 zemlje koje ne posjeduju nuklearno oružje) predviđa nekoliko konkretnih mjera razoružanja, ali ne i za to točno određene vremenske rokove.

Najvažnije postignuće konferencije "nedvosmisleno je preuzimanje obveze nuklearnih sila da će provesti potpunu eliminaciju svojih nuklearnih arsenala....", stoji u završnoj izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, ostale zemlje potpisnice obećaju i da će se zauvijek odreći nuklearnih bojevih glava.

Sporazum predviđa daljnje jednostrano smanjivanje nuklearnih arsenala, smanjivanje zaliha taktičkog oružja, smanjivanje broja bojevih glava u najvećem stupnju pripravnosti i povećanje transparentnosti u objavljivanju podataka o nuklearnim arsenalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumentom se poziva na smanjivanje uloge nuklearnog oružja u nacionalnim sigurnosnim politikama.

SAD i Rusija se obvezuju da će u cijelosti provesti sporazum START II koji broj bojevih glava na obje strane sa 6.000 smanjuje na 3.500.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogovoren je i moratorij na testiranja nuklearnog oružja sve dok se na aktivira Sporazum o općoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBT).

Na konferenciji je dogovoreno trajno i nepovratno uklanjanje
plutonija i urana iz nuklearnih bojevih glava, kao i da će se u roku idućih pet godina pregovarati o sporazumu kojim bi se zabranila proizvodnja nuklearnih materijala za izradu oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi se, osim toga, priznaje pravo zemljama NTP-a na mirnodopsku nuklearnu tehnologiju, no postrožuju se propisi koji zabranjuju suradnju u području nuklearne tehnolgije sa zemljama koje nisu potpisnice sporazuma.

Revidirajuća konferencija, koja je održava svakih pet godina od potpisivanja sporazuma 1970., počela je 24. travnja. Budući da se odluke donose konsenzusom, bilo koja od zemalja potpisnica NTP-a imala je pravo uložiti veto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Kofi Annan: Usvajanje izjave povijesni je događaj

Spor SAD i Iraka kompromisno riješen

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj nuklearnih glava u svijetu

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo