"Schumanova deklaracija" smatra se početkom kreacije koju danas čini Europska unija, a današnji dan postao je europskim simbolom. Dan Europe, zajedno sa amblemom i himnom identificira politički entitet Europske zajednice.
Prije 50 godina, na današnji dan Robert Schuman, francuski Ministar vanjski poslova, prezentirao je svoj prijedlog gospodarske suradnje između europskih zemalja. "Schumanova deklaracija" danas se smatra temeljnim dokumentom koji je značio prekretnicu u odnosima zemalja Europe. Od tada Europska zajednica, rezultat je procesa kooperacije i procesa integracije europskih zemalja. Prve potpisnice su bile Belgija, Njemačka, Francuska, Italija, Luksemburg i Nizozemska. Nakon 50 godina i četiri vala uključivanja novih zemalja (1973. Danska, Irska i Velika Britanija; 1981. Grčka; 1986. Španjolska i Portugal; 1995. Austrija, Finska i Švedska), Europska zajednica danas broji 15 članica i priprema novi krug širenja granica. Novi krug, 5. po redu, obuhvatio bi zemlje istočne i južne Europe. Europska zajednica sve ove godine pridonosi svojim radom i nastojanjima ekonomskom i socijalnom progresu, afirmirajući identitet Europske unije te radeći na imageu europskog državljanstva.
Uobičajeno je da se Europski dan obilježi različitim aktivnostima i događanjima koje zbližuju stanovnike Europske zajednice. Stoga dobrim nam Europskim susjedima možemo poslati čestitku za rođendan ili otpočeti dopisivanje na
"Europe Direct" otvorenoj za sva pitanja o Europskoj uniji i institucijama, s ciljem da se pruži potpunija informacija o pravima, mogućnostima koje vam se nude i kako se njima možete koristiti (u budućnosti).