Porezna i Carinska uprava u razdoblju od 15. lipnja do 15 rujna provodit će 'naročito intenzivne nadzore kod poreznih obveznika koji prodaju roba i usluga naplaćuju u gotovom novcu, i to s povećanim brojem službenika', objavilo je Ministarstvo financija.
"Prvenstveno se radi o provođenju pojačanih nadzora fiskalizacije i poreza na dodanu vrijednost koju provode službenici Porezne uprave te nadzora i otkrivanja nezakonitih aktivnosti u području prometa trošarinske robe, obavljanja neregistrirane djelatnosti, boravišne pristojbe i kontrole plovila koje provodi Carinska uprava. Isti se provode kod poreznih obveznika koji prodaju roba i usluga naplaćuju u gotovom novcu, a naročita pozornost se posvećuje provođenju nadzora na jadranskoj obali i u Gradu Zagrebu, vodeći računa o povećanom poreznom kapacitetu tih sredina", pojašnjava se na stranicama Ministarstva.
Osim nadzora fiskalizacije i poreza na dodanu vrijednost provoditi će se i nadzori obveznika koji imaju evidentirana nepodmirena dugovanja prema državnom proračunu.
Također su dodali kako će ovlašteni službenici Carinske uprave pojačano nadzirati i benzinske pumpe, mjesta prigodne prodaje trošarinskih proizvoda, vršiti će provjeru privremenog uvoza plovila te provoditi i druge aktivnosti na moru i obalnom pojasu.
"Poduzimati će se sve mjere sukladno zakonu, naročito prema neizdavateljima računa kao i u slučajevima odstupanja stanja blagajni u odnosu na evidentirani promet, te u slučajevima postojanja nepodmirenih dugovanja prema državnom proračunu, a za što će službenici poduzimati mjere zabrane obavljanja rada koja može trajati do 8 dana, uz podnošenje prekršajnih prijava", priopćeno je.
"Nadzori se obavljaju kontinuirano na cijelom području Republike Hrvatske u tijeku cijele godine ali će se u razdoblju od 15.06. do 15.09.2014. godine provoditi naročito intenzivno i s povećanim brojem službenika. Nadzori će se obavljati u sve dane (uključujući i dane vikenda) u vremenu od 0 do 24 sata", naglašavaju iz Ministarstva financija.
Pri provedbi nadzora koristiti se svi dostupni podaci iz sustava ministarstva financija i posebice od fiskalizacije, vlastitog sustava analize rizika te podataka zaprimljenim po prijavama građana, kojima se ovim putem posebno zahvaljujemo na aktivnom sudjelovanju u suzbijanju sive ekonomije i uvođenju reda u prometu gotovinom, i koje molimo i pozivamo da uzimaju račune i Poreznoj upravi prijave nepravilnosti ili neizdavanje računa, a sve u svrhu zajedničke koristi svih građana.