Predsjednik HDZ-a TomislavKaramarko izjavio je u četvrtak u Bruxellesu da je policija, u vrijeme dok je bio ministar unutarnjih poslova, na nalog Državnog odvjetništva istraživala curenje informacija o istragama i da je pri tom koristila zakonom dopuštene metode.
Karamarko je u Bruxellesu, gdje sudjeluje na sastanku Europske pučke stranke, komentirao medijske napise da je bivši glavni ravnatelj policije Oliver Grbić lani navodno naložio tajno praćenje glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića i osmero novinara.
"Mogu i trebam komentirati. Tada sam bio ministar unutarnjih poslova. Radi se aktivnosti policije koja je počela na zahtjev Državnog odvjetništva. U to su vrijeme curile informacije čini mi se o Fimi-mediji, iskaz gospođe Pavošević i tome slično. Primjenom nekih mjera policija je došla do nekakvih rezultata i nalaza te o tome izvjestila Državno odvjetništvo. Ali, nije bilo mjera praćenja i prisluškivanja, mislim da su bili izlisti i nekakve analize", rekao je Karamarko.
Dodao je da je "policija koristila zakonom utemeljene metode i instrumente da dođe do načina kako su curile informacije, dakle nije bio u pitanju atak na novinare, nedaj Bože, dapače novinari nisu niti smiju biti mete, ali slabe točke u sustavu to jesu".
Za navode da je održan neki sastanak, na kojem on nije bio, a na kojem se razmatralo uhićenje novinara koji su bili praćeni, Karamarko je rekao da je to "znanstvena fantastika".
"To je sigurno znanstvena fantastika. Meni je neobično da se baš danas o tome priča, interesantno kako je ta tema sad došla na dnevni red, kada smo jučer bili frapirani činjenicom da smo prešli 350 tisuća nezaposlnih. Mislim da oni koji sada fabriciraju ovakve afere zamagljuju prave teme o kojima treba pričati. Mislim da je našim građanima dosta afera i igara, radna mjesta su primarni interes Republike Hrvatske", rekao je Karamarko.
Policija opovrgava praćenje Bajića, ali novinare ne spominju
Ravnateljstvo policije opovrgnulo je da bi "na temelju zakonskih ovlasti bila izdavana bilo kakva vrsta naloga za poduzimanje policijskih radnji ili ovlasti prema Glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću ili njegovim suradnicima".
"Na temelju raspoložive dokumentacije Ravnateljstva policije, Uprave kriminalističke policije, izvješćujemo da je tijekom 2011. provedeno više kriminalističkih istraživanja usmjerenih na utvrđivanje svih okolnosti objavljivanja sadržaja dokaznih i drugih radnji u medijima, a koje se odnose na tada aktualne kaznene postupke. Ukupnost mjera i radnji koje je policija provela, u sklopu kriminalističkih istraživanja, je uvjetovana zaprimljenim zahtjevima državnih odvjetništava za određenim krim istraživanjem, ali i temeljem ovlasti iz Zakona o policijskim poslovima i ovlastima", stoji u priopćenju Ravnateljstva policije.
Dodaje se da je, "sukladno pozitivnopravnim propisima, u svim situacijama gdje su utvrđene osnove sumnje u postojanje kaznenog djela koje se goni po službenoj dužnosti, obaviješteno mjerodavno državno odvjetništvo". U priopćenju se opovrgava postojanje naloga u odnosu na Bajića, no o eventualnim nalozima u odnosu na novinare ne kaže se ništa.
Josipović: Treba istražiti slučaj navodnog praćenja
Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je da treba utvrditi je li sve bilo zakonito i opravdano ili je bila riječ o zloupotrebi. "Očito se otvaraju sve one dileme koje imamo, u konkretnom slučaju je li sve bilo zakonito i opravdano ili je bila riječ o zloupotrebi - predstoji utvrđivanje toga. A druga dilema je imamo li propise koji će spriječiti da se zloupotrijebe mjere koje moraju postojati jer inače mnoga nedjela ne bismo mogli otkriti. Vidim ovu, kako vi kažete, aferu kao poticaj da razmislimo o tim prevažnim pitanjima", rekao je Josipović.
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova VesnaPusić smatra da je u nadležnim službama potrebno uvesti red. "Očito da je tu bilo razno raznih ponašanja koja su bila autonomnija nego što bi trebala biti za takve službe. Važno je da se tu uredi neka vrsta odgovornosti i hijerarhije", kazala je.