Pojavljuje se u vrijeme sučevog maksimuma, a astronomi kažu da intenzivno magnetsko polje koje raste iznad pjege prelazi u nestabilnu konfiguraciju koja može proizvesti snažanu energetsku erupciju ili baklju.
Sunčeve pjege, barem se tako pretpostavlja, nastaju kada magnetsko polje uobličeno u ogromnu spiralu prodire u površinu Sunca. Površinski plin, za razliku od okolnog djeluje tamnije, no kada bi pjega stajala samostalno vidio bi se njen veličanstven sjaj.
Iako je ova pjega u solarnoj aktivnoj regiji 9169 nevjerovatno velika, nije oborila prijašnje rekorde, kako tvrdi dr. David Hathaway s NASA Marshall Space Flight Center u SAD-u.
Najveća poznata pjega viđena je 1947. i bila je tri puta veća od ove zadnje. Astronomi mjere veličinu pjega uspoređujući ih sa cjelokupnim sunčevim vidljivim područjem, a ova zadnja je njegov 2,140-milijunti dio. Cjelokupna površina Zemlje je tek 169-milijuntni dio sunčeve vidljive hemisfere.
Jednu od najboljih snimki pribavio je amater astronom Franky Dubois putem svog privatnog observatorija u Belgiji.
- Najspektakularnija sunčeva pjega koju sam ikad vidio - ushićeno je izjavio Dubois.
Astronomi upozoravaju da je za promatranje pjege potrebna posebna zaštita, te da nitko ni iz kakvog razloga ne bi trebao gledati direktno u Sunce, sa ili bez opičkih pomagala, jer može doći do razvoja sljepila.