prijavite nasilnika /

Pogledajte ispovijest žrtve obiteljskog nasilja!

Gledajući statistiku, nasilje u obitelji je u padu. No, još uvijek veliki broj žena i djece proživljava teror u svojim domovima. U sljedećoj priči donosimo šokantnu ispovjest Nikoline, majke koja se izvukla iz pakla nasilništva. Kako bi bilo više takvih priča, a povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja, ministrica Opačić je u želji da pozove sve da prijavljuju nasilnike, svjesno ili ne, pozvala i na lažno prijavljivanje.

22.9.2013.
18:37
VOYO logo

Bolji dani stigli su nakon četiri i pol godine nasilja. Suprug ju je tukao, i to pred očima kćeri.

"Od šamara, udaraca šakama, čupanje za kosu, glavom o zid, dok ja ne bi pala u nesvjest... Pa onda bi me čak znao polivati kantom hladne vode i nastavio me mlatiti", prepričala je Nikolina, žrtva obiteljskog nasilja.

Sličnu sudbinu svake godine u Hrvatskoj prijavi oko 15.000 žena, a procjenjuje se da se prijavi tek svaki 10. slučaj. Mnoge šute zbog čega obiteljsko nasilje često završi smrću.

"Bolje ga je često puta prijaviti, pa da se pokaže da nema ništa, nego da se o njemu šuti, pa da se poslije utvrdi da je netko stradao jer nasilje nije prijavljeno", poručila je ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić.

Najpoznatiji takav slučaj dogodio se prije 14 godina kada je na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu u postupku razvoda braka Mato Oraškić ubio svoju suprugu Gordanu, njezinu odvjetnicu i sutkinju te ranio zapisničarku. 22. rujna od tada je proglašen Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.  

Društvu se šalju podvojene poruke, kaže pravobraniteljica, kada šamar prestane biti kazneno djelo.

"Kada gurnemo počinitelja obiteljskog nasilja u prekršajnu odgovornost tada na neki način saljemo lošu poruku da je to nešto manje važno", naglasila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.

Zlostavljana žena  često je prisiljena bježati u sigurne kuće iako postoje sudske mjere izdvajanja nasilnika iz obitelji. Sudovi ih ne izriču često.

"Voljela bih da ovi novci koje sada trenutno trošimo na skloništa, možda u nekom trenutku preokrenemo i da to trošimo na psihosocijalni tretman sa zlostavljačima, a da nam žene i djeca ostaju u svom domu", istaknula je Opačić.

Mnoge žrtve nasilja i kada dođu na sigurno i pokrenu borbu protiv nasilnika, dok čekaju kraj pravosudnih priča - suoočene su s apurdima.

"Moj suprug ima optužnicu za kazneno djelo obiteljskog nasilja, ima optužnicu za zlostavljanje malodobne kćeri, a s druge strane ima kontakte s njom. Tri dana je s njim stalno", žali se Nikolina.

I to bez nadzora Centra za socijalnu skrb. I dok je jasno na optuženi zlostavljač tek treba biti osuđen, ova majka nema osjećaj da joj je sustav zaštitio dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo